fbpx
ÇorumÇorum GündemiÇorum'dan Güncel Haberler

Çorum 15 Temmuz’da tek yürek oldu

15 Temmuz hain darbe kalkışmasınin 5’inci yıl dönümünde Çorum yine meydanları doldurdu. Demokrasi ve Milli Birlik Gününde bir yandan şehitlerimizin acısı hissedilirken, bir yandan da kazanılan zaferin gururu yaşandı.

 

Çorumlular her 15 Temmuz yıl dönümünde olduğu gibi yine meydanları doldurdu. 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe kalkışması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türk Milletinin milli iradeye sahip çıkmak için sokaklara dökülmesi ve eli silahlı terör örgütü üyelerine yürekleriyle karşı koyması sonucu bertaraf edilmişti. Hain kalkışmanın 5’inci yıldönümü kapsamında Kadeş Barış Meydanı’nda düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma anma etkinliklerinde de sahnede yine milli iradenin kadim nöbetçileri Türk Milleti vardı. Tüm yurtta olduğu gibi Çorum’da da halk, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü meydanlarda demokrasi nöbeti tutarak geçirdi.

 

Demokrasi ve Milli Birlik Gününde programına 7’den 70’e her yaştan birey katılım gösterdi. Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, AK Parti Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan ve Oğuzhan Kaya, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın başta olmak üzere siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte Eşref Ziya Terzi ezgileriyle kalabalığı coşturdu. Bayrağını eline alanın meydana koştuğu Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde kadını erkeği, genci yaşlısı herkes birlik ve beraberlik mesajları vererek Kadeş Meydanı’nı doldurdu. Kadeş Meydanında kurulan dev sahnede gerçekleştirilen programda, saygı duruşu ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması canlı olarak izlendi.

 

Alanda toplanan vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın,”Çorum’dan en güzel mesajı bu meydandan veriyoruz. Kadeş Barış Meydanı ilk kez böyle bir kalabalık görüyor. Bizim şehrimiz 1980’lerde acıyı yaşamış bir şehir. Burada toplanan hemşehrilerimiz 1980’de yaşananlardan akıllanmadınız ama artık alevi-sünni, kürt-çerkes, kadın-erkek demeden Allah’ın izniyle 15 Temmuz’da olduğu gibi yine dimdik duracağız diyor. Bu birlik, beraberlik, kardeşlik olduğu sürece Türkiye Geçilmez. ” dedi.

 

Vali Mustafa Çiftçi 15 Temmuz’un diriliş ve kahramanlık günü olduğunu vurgulayarak, “15 Temmuz ihanete dirilişin ve kahramanlığın aynı anda yaşandığı bir gündür. 15 Temmuz tam 50 yıl boyunca hain terör örgütünün bütün planlarının hazırlıklarının milletin çelik sinesine kutlu gecenin adıdır.” şeklinde konuştu.

 

AK Parti MKYK Üyesi Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, “Bu al bayrak için dimdik ayakta duruştu 15 Temmuz. Bu bayrak inmesin, ezanlar dinmesin, Türk Devleti yaşasın diye şehit olan tüm şehitlerimizi rahmetle şükranla anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya ise, “15 Temmuz, Anadolu ebediyen Türk yurdu kalsın diye, vatan ve millet denildiğinde ölüme korkusuz gidenlerin günüdür. 15 Temmuz, çıplak ellerin tankların önünde darbeye karşı dimdik durduğu gündür. O gece şehitler tepesini boş bırakmamak için sokaklara çıkan, yolları dolduran, darbecileri önüne katıp kovalayan kahramanlarımız, Türkiye’nin geçilmez olduğu bir kez daha göstermiştir” diye konuştu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu