fbpx
Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokatTokat'dan Güncel Haberler

ADIMIZLA ŞANIMIZLA SEÇİME GİRECEĞİZ!

Öyle diyor, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan. AK Partinin 2001 yılında kurucular kurulunda yer aldı. 4 dönem milletvekili seçildi. 13 yıl kabine de yer aldı. Başbakan Yardımcılığı, ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı gibi etkin görevlerde bulundu. 2001 yılında başladığı AK Parti serüvenini 2019 yılında istifa ederek noktaladı. Bir süre erkete de bekleyip DEVA Partisini kurup, genel başkan oldu.

Bu sefer gündeme gelişi ise, 6’lı masa içerisinde önümüzdeki olası genel seçimlerde parti olarak gireceklerini açıklayan Babacan, siyaset kulislerini de hareketlendirdi. Yapılan yorumlar, tevil ve tefsirler de, Ali Babacan’ın 6’lı masadan ayrılmadığı/ayrılmayacağı iddia edildi.

Bir kere şunu hemen söylemeliyim ki, Ali Babacan’ın “Adımızla şanımızla, parti logomuzla genel seçimlere tek başımıza gireceğiz” sözüyle yaptığı hamleyi doğru bulanlardanım. Böylece DEVA Partisi halkın yanılmaz kantarına çıkarak kaç batman geldiğini öğrenmiş olacak. Babacan, bu hamlesiyle hem parti anbarında yerini almış olacak, hem de %3’lük devlet desteği barajını geçerek, partisine yüklü miktarda finans sağlamış olacaktır.

Tabii, gerek Ali Babacan,’ın gerekse Ahmet Davutoğlu’nun seçmene kendisini anlatması ve çıplak sorulardan kurtuluşu zor gözüküyor. Çünkü, her iki isim de AK Parti hükümetlerinde etkin görev yaptılar. Zaman zaman mevcut iktidarı eleştirirken zorlandıkları ve geçmişlerini izahta çaresiz kaldıklarını görebiliyoruz. Her iki isminde, AK Parti iktidarında yapılan icraat ve iyi işleri kendilerine mal edip, ne kadar arıza ve kötü uygulama varsa Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yükleme çabaları pek inandırıcı gelmiyor.

Bütün bunlara rağmen, Ali Babacan’ın DEVA Partisi ile Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisinin oy havuzu AK Partidir. En iyimser bir oranı tahmini yapsak, her iki partinin AK Partiden de devşireceği oy oranı%4’ün altına düşmez. AK Partinin bu kaybını telafi için en başta Z Kuşağına ilişkin politikalar üretmesi ve diğer partilerden oy devşirecek seçim stratejisi belirlemesi gerekiyor.

Herkesin malumu olduğu üzere, ülkenin başat sorunu pahalılık ve piyasa da seyreden yüksek enflasyon. AK Partinin Tokat kurmay heyeti sahada. Nasıl bir çalışma içerisinde olduklarını görüyoruz. Ancak, temel hastalıkları bitmiyor. Yönetimde kıytırık bir göreve gelen kendisini sultan ve tanrının gölgesi sanıyor. AK Partiyi de bu kibir, layüsel tutum ve körler sağırlar birbirini ağırlar anlayışları bitiriyor…

 

 

 

 

 

Başa dön tuşu