TokatTokat'dan Güncel Haberler

“AİLELER BİRBİRLERİNİ CENNETE TAŞIYACAKLAR”

Tokat İl Müftüsü Abdullah Pamuklu, “Evliliklerini ayette buyrulan temeller üzerine inşa eden eşler, sadece bu dünyada değil, ahirette de huzur ve saadete kavuşacak, birbirlerini cennete taşıyacaklardır” dedi.

Haber Editörü-Taner Yeşilsu

Kur’an ve Sünnet eksenli sahih dini bilgi çerçevesinde ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesine yönelik nişanlı veya yeni evli çiftlere Tokat İl Müftülüğü tarafından “Evliliğe İlk Adım” seminerleri düzenlendi.

Tokat İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Merkezi tarafından gerçekleştirilen seminerlere katılan kursiyerlere katılım belgesi verildi. Belge töreninde konuşan İl Müftüsü Abdullah Pamuklu; “Diyanet İşleri Başkanlığımız aileye yönelik bir dizi çalışmalar yürütmektedir. Aileye yönelik hizmetler kapsamında müftülüğümüz bünyesinde Aile ve Dini Rehberlik Merkezi (ADRM) yer almaktadır” dedi.

AİLELER BİRBİRLERİNİ CENNETE TAŞIYACAKLARDIR

İl Müftüsü Pamuklu konuşmasının devamında şu ifadelere dikkat çekti, “Kur’an-ı Kerimde “Allah’ın varlığının belgelerinden biri de, kendileriyle huzur bulasınız diye sizin için kendi cinsinizden eşler yaratıp, aranızda sevgi ve merhamet var etmesidir. Bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” (Rûm, 30/21) buyrulmaktadır. Evliliklerini ayette buyrulan temeller üzerine inşa eden eşler, sadece bu dünyada değil, ahirette de huzur ve saadete kavuşacak, birbirlerini cennete taşıyacaklardır.

GEÇİNMEK İÇİN EŞLER BİRBİRLERİNE DEĞER VE DESTEK VERMELİDİR

Geçinmek için eşler birbirlerine değer ve destek vermelidir. Sevgi, saygı ve muhabbetle davranmalıdır. Özellikle ailede helal lokma bilincine özen göstermelidir. Evlilikte bazen sorunlar olabilir. Ancak sorunlarıyla baş edebilen ve onları çözebilen aileler, mutlu olabilir” dedi.

Seminerde; “Evlilik: Ahirete Uzanan Birliktelik”, “Nikah ve Sorumlulukları”, “Ailemin İletişim Dili”, “Ailede İffet ve Mahremiyet”, “Yuvamız Merhamet Ocağı Olsun”, “Çocukla Şenlenen Yuvalar”, “Evlilikle Büyüyen Ailem”, “Çevre Bilinci ve Tüketim Ahlakı” konularında toplam 8 saatlik dersler, ADRM Koordinatörü Kadir Yücel, Vaiz Gülay Üregen ve Hatice Keskin tarafından işlendi.

Katılımcılara seminer sonunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlarından evlilik seti hediye edilerek seminerlere katılım belgeleri takdim edildi.

 

 

 

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu