TokatTokat'dan Güncel Haberler

AK PARTİ TOKAT MİLLETVEKİLLERİ , ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ İLE TOKAT’IN PROJELERİNİ DEĞERLENDİRDİ

AK Parti Tokat Milletvekillerimiz, Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli ile ilimizin tarım ve hayvancılık projeleri ile sulama ve taşkın koruma projeleri değerlendirildi.

Bu kapsamda 21.10.2020 Tarih 31281 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 3099 no lu Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Bakanlık tarafından belirlenecek olan Mandacılık desteği verilecek illere Tokat’ımızın da dahil edilmesi görüşüldü.

 

MANDACILIK BİLGİ NOTU

İlimiz manda sayısı bakımından Ülke Genelinde 4. sıradadır. İlimizde 2018 de tamamlanan ve halen aktif olarak üretim yapan Damızlık Manda Düvesi Üretim İstasyonumuzda manda düvesi üretimi ve satışları devam etmektedir. Yerel imkânlarla yapılan projelerle 3 yıldır kan tazeleme amaçlı manda boğası alımı yapılmakta ve ilimize uygun manda boğaları getirilerek uygun işletmelere dağıtılmaktadır. İlimizde ayrıca Halk Elinde Islah Projesi kapsamında 1846 adet anaç manda projeden yararlanmaktadır.

                İlimiz Küçükbaş sayısında bölgede birinci sıradadır. İlimizde yapılan ve Ülke geneline yayılan “Köyümde Yaşamak İçin 1 Sürü Nedenim Var”  Projesi Türkiye genelinde birçok ile örnek teşkil etmiş, her gün artan taleplerle 6.000’in üzerinde talep alınmış ve şartları yerine getiren 465’e yakın çiftçimize 41.000 küçükbaş hayvan dağıtımı yapılmıştır.

 

Pazar Çayköy’de geçtiğimiz günlerde fidan dikimi gerçekleştirilen Bağcılık projesine verilen destek için Tarım Bakanımıza hemşehrilerimiz adına teşekkürlerini ileten Milletvekillerimiz; Buğday, Kurufasulye, Nohut, Ayçiçeği, Patates, Çilek ve Yem bitkileri gibi bitkisel üretimin artırılması için ayrılan kaynağın artırılmasına yönelik talepler dile getirildi.

Devlet Su İşleri Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalar kapsamında, İl Merkezimiz ve İlçelerimizde Proje ihalesi bekleyen 8 adet baraj ve gölet yapımı işlerimiz ile planlamasının yapılması beklenen 20 adet baraj, gölet ve kapalı sulama işleri planlamalarının ihale aşamasına getirilmesi ve taşkın koruma ve dere ıslahı yapılması gereken belde ve köylerimiz ile alakalı taleplerini iletirken, DSİ Şube Müdürlüğümüzün makine ve araç parkının geliştirilmesi ve yenilenmesi ile ilgili araç talebinde bulundular.

Tokat Milletvekillerimizin iletmiş olduğu talepleri dikkatle dinleyen Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, toplantıda hazır bulunan Bakanlığımıza bağlı Genel Müdürlerimize gerekli talimatları vererek, Tokat ile ilgili taleplerin takipçisi olacağını, kısa zaman içerisinde taleplerin olumlu sonuçlandıracağını Milletvekillerimize iletti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir