Samsun

Ar-Ge Maratonda Ödüller Sahi̇pleri̇ni̇ Buldu

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım (YEDAŞ) ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (OMÜ-TTO) iş birliğiyle, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) koordinatörlüğünde ikincisi düzenlenen “AR-GE Maraton Hızlandırma Programı” final etkinliğinde ödüller sahiplerini buldu.

Fikrinle Aydınlat sloganı ile çıkış yapan, EPDK tarafından desteklenen, öğrenci, akademisyen ve start-up’ların prototip seviyesindeki projeleriyle katılım sağladığı programla; elektrik dağıtım sektörü ve dağıtım teknolojileri konularında yenilikçi, teknolojik, yerlilik esaslı, ekonomik ve çevresel açıdan çözümler üreten AR-GE proje fikirlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. 2. dönemle birlikte 72 proje fikrinin başvurduğu programa, 16 proje fikri finale kaldı. Finalistlere ön mentörlük eğitimi verildi. Mentörlük sürecinde ise proje çeşitleri, EPDK, TEDAŞ, enerji bakanlığı mevzuatı, veri okuma işlemi, dağıtım şirketlerinde ihtiyaç belirlenmesi, mevcut durum tespiti, buluş kavramı, patentlenebilirlik şartları, patent tescil süreçleri, sunum dili ve teknikleri, etkili konuşma gibi farklı alanlarda eğitimler verildi. Akabinde 16 proje arasından ilk 3’e girenlere Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salon’da ödülleri dağıtıldı.

“AR-GE’yi analiz etmek, sorunu tespit etmek ve düşünceler üretmek işin başlangıç noktasıdır”

AR-GE Maraton programında açılış konuşmalarını gerçekleştiren OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Yaşadığımız dünyada eğer teknoloji kullanamıyorsanız, teknoloji ile kullanılmaya mahkumsunuz demektir. AR-GE’yi analiz etmek, sorunu tespit etmek ve düşünceler üretmek işin başlangıç noktasıdır. Düzenlenen etkinlik belki de örnek olarak gösterebileceğimiz bir çalışmadır. Söz konusu olan AR-GE’nin politikaya dönüştürülmesi için bu süreci yöneten bir yapının ortaya çıkması gerekiyor. Bu bağlamda kurumlar arasında en temel rolü üniversiteler üstleniyor. Özellikle YÖK Başkanımızın himayelerinde üniversiteler şu anda kendileri ile rekabet halinde” dedi.

“Yarışmacıların düşünce üreterek projeye çevirmesi büyük bir başarı”

Ortak kültürü oluşturma açısından iş birliği ile hareket etmenin önemli bir nokta olduğuna değinen Rektör Ünal, “Beraber çalıştığımız üniversitelerle alakalı altını çizmek istediğim bir husus var. Üniversiteleri rakip olarak görmek yerine birbirlerine güç veren nokta olarak tanımlamak gerekiyor. Düzenlenen bu etkinlik iş birlikleri açısından güzel bir örnek oldu. Özellikle yarışmacıların düşünce üreterek projeye çevirmesi büyük bir başarı. Şehrin değeri OMÜ olarak, şehre değer üretmek ve katmak için çalışıyoruz. Paydaşlarımızla eş zamanlı olarak hareket etmeyi ve imkanlarımızı paylaşmayı bir fırsat olarak görüyoruz. Ümit ediyorum ki bu etkinlik etki gücü çok daha yüksek yeni iş birliklerine de vesile olacaktır” diye konuştu.

“Enerji, modern dünyanın temel taşlarından biridir”

Programda konuşma yapan YEDAŞ Dağıtım Direktörü Kışla ise, “Bugün burada, AR-GE ve İnovasyon Proje Yarışması’nın heyecan verici bir kapanış töreninde bir araya geldik. 12 farklı üniversitenin katılımı ile YEDAŞ ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) iş birliğinde düzenlenen bu yarışma, genç girişimcilerimizin özgün projelerini sergileme fırsatı buldukları bir platform oldu. Enerji, modern dünyanın temel taşlarından biridir ve doğru kullanımı ve dağıtımı, sürdürülebilirlik ve ekonomik kalkınma açısından kritik öneme sahiptir. Bu yarışma, enerji ve enerji dağıtımıyla ilgili yenilikçi çözümler sunarak bu alanda devrim niteliğinde adımlar atmayı amaçlamaktadır” şeklinde konuştu.

Derece elde eden yarışmacılara para ödülü

Video gösterimi yapılan program sonunda; Doç. Dr. Kadir Mert Döleker, ‘Atık Cüruf Malzemelerle Elektrik Hat Direklerinin Korozyon Direncinin Artırılması’ adlı projesiyle birinci olarak 50 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. Prof. Dr. Özgür Demircan, Onur Fakı ve Emir Yıldırım, ‘Miselyum-Kalsiyum Karbonat (CaCO3)-Silan Katkılı Yanmaz PVC Kompozit Kablo Geliştirilmesi’ adlı projeleri ile ikinci olarak 30 bin TL’lik ödüle ayık görüldü. Doç. Dr. Recep Çakmak ve Araştırma Görevlisi Burhan Hükümen ise ‘Elektromanyetik Girişime Karşı Yapısal Bağışıklığı Yüksek, Düşük Güç Tüketimine Sahip, Geniş Bant Aralıklı Yerli Gerilim Sensörü’ adlı projeyle üçüncü olarak 15 bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

Programa ayrıca OMÜ Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi İdris Sancaktar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu