fbpx
Amasya'dan Güncel HaberlerÇorum GündemiÇorum'dan Güncel HaberlerKastamonu'dan Güncel HaberlerSamsun'dan Güncel HaberlerTokat'dan Güncel Haberler
SON DAKİKA

ARAÇLARDA KABORTA VE BOYA İŞLEMİ NASIL OLMALI?

SAYGINLAR OTO GENEL SERVİS

Çorum’un yanı sıra İçanadolu’dan birçok ilden müşterilerine kaliteli ve profesyonel hizmet sunan Saygınlar Oto Servis yetkilileriyle bu yazımızda tüm araç sahiplerinin merak ettiği bir konu hakkında bilgi aldık. Araçlarda Kaporta ve Boya işleminin nasıl olması gerektiği ile ilgili detaylı bilgi veren Saygınlar Oto Servisin uzman personeline sorduk…

Araçlarda Kaporta İşlemi Nasıl Olmalıdır? 

Saygınlar Oto Genel Serviste; kaporta hizmeti aracın orijinalliğini bozmadan, daha az parça değiştirerek kaliteli ve hızlı şekilde yapılır.

Aracınız servisimize geldiğinde ilk olarak hasarın oluşum şekli ve aracın hasara maruz kalan bölgeleri incelenir ve parça ve işçilik tespiti yapılır.

Hasarlı parça yenisi ile değiştirilecekse montajın yapılacağı alan düzeltilerek, yeni parça yerine alıştırılır. Parça onarılacaksa en doğru onarım tekniği seçilerek işlem tamamlanır. Araç üzerinde yapılan kesme, kaynak, delme vb. işlemler aracın gelecek yıllardaki performansını ve görünümünü bozmayacak şekilde yapılır.

Kaporta işlemi sırasında veya sonrasında araç üzerinde diğer birimlerin de çalışması gerekiyorsa (Mekanik, elektrik, cam, döşeme vb.) hangi aşamada, aracın hangi bölgesinin tamir edileceği planlanır. Doğru zamanda doğru sıralama ile onarım yapılır.

Servisimizde her geçen gün gelişen ve son derece güvenilir olan tamir tekniklerini kullanılır ve gereksiz parça değişimi yapılmaz.

Boya işlemi nasıl yapılır?

Araçların boyanması işlemi, ileri derecede el becerisi, kimya ve optik bilgisi gerektirir.

Boyama işlemine başlamadan önce aracı pas ve çürüklerinden arındırılır. Pas ve çürükleri zımpara, plastik disk vb. ürünlerle temizlenir.

Aracın genel durumuna göre, doğru malzeme seçimi yapılarak; dolgu macunu, astarı ve son kat astarı uygulanır; her işlemin arasında, kimyasal reaksiyonun tamamlanması için uygun sürelerin geçmesi beklenir.

Aracın boya kod numarasını boya mix sistemine girerek servisimizde bulunan boya laboratuvarında, aracınızın rengi oluşturulur.

Gereken noktalara doğru zamanda, doğru sıralamayla doğru malzemeler kullanarak boyanır.

Son kat boya, fırında yaklaşık 20°C’de atılır ve araç 40 dakika boyunca, 60°C’de fırında kurutulur.

Eğer aracınızda kaporta onarımına ve boyaya ihtiyaç varsa servisimizi ziyaret ederek fiyat teklifi alabilirsiniz.

Pasta ve Cila işlemi nasıl yapılır?

Boya kaportanın korunmasının en kolay yolu pasta ve ciladır.

PASTA UYGULAMASI

Pasta sıvı bir zımparalama işlemidir.

• Araçta zaman içerisinde meydana gelen ufak çizikler ve deformasyonlar.

• Araç yıkanırken fırçaların yarattığı tahribat,

• Güneşin boyayı matlaştırması (Boya yanıkları)

• Minik çakılların oluşturduğu çizikler

gibi nedenlerle aracın rengi ilk günkünden oldukça farklı bir hal alır. Bu durumda aracı tamamen boyatmak yerine pasta işlemi ile boyanın üst katmanının seyreltilip bu deformasyonların giderilmesi ve çiziklerin kapatılabilmesi mümkün olmaktadır. Ancak pasta boya yüzeyini aşındıran bir uygulama olduğundan doğru uygulanmadığı takdirde faydadan çok zarar verir. Bu nedenle pasta uygulamasının uzman ustalar tarafından yapılması gereklidir.

CİLA UYGULAMASI

Cila; boyayı besleyen ve korozyona karşı koruyan bir uygulamadır. Otomobilin renginin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Boya üzerinde görünmeyecek şekilde ince ve şeffaf bir katman oluşturmak için yapılır ve genellikle 3-4 ay süre ile etkilidir. Bu katman hem minik çakıl taşı çizikleri gibi etkilerden boyayı korur, hem de boyanın daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Cila işlemine başlamadan önce pasta işlemi yapıldığından yüzeyin hiçbir şey kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Temizlendikten sonra tamamen kuru olduğuna emin olmak için bezle silinir. Yüzey temizlendikten sonra cila sürülür ve kuruması beklenir. Cila kuruduktan sonra yüzey tekrar silinir ve artık araç pırıl pırıl bir şekilde kullanıma hazır hale gelir.

Saygınlar Oto Servis, Çorum Sanayi Sitesi 81. Sokak No:5 adresinde hizmet veriyor. Servise (0.364) 230 10 01 nolu telefondan ulaşabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu