Çorum'dan Güncel Haberler

AŞIK BORANİ’YE ZİYARET

Geçtiğimiz hafta sonu Seyfe Köyü’nde bulunan Kırklar Türbesine ziyaret gerçekleştiren Vali Mustafa Çiftçi ve Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın Sarimbey Köyü’nde bulunan Çorumlu Halk Ozanı Halil Çimen’i (Aşık Borani) unutmadılar.

Çorum Belediyesi Kent Konseyi yönetim ve üyelerinin yanı sıra Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Seyfe ve Yeni Hayat köylerinde bazı ziyaretlerde bulunan Vali Mustafa Çiftçi ve Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, daha sonra ise Sarim Bey Köyü’nde yaşamını sürdüren Aşık Borani’yi ziyaret ettiler. Heyetin kendisine yaptığı ziyaretten oldukça memnun kaldığını belirten Aşık Borani yazdığı şiirlerden okudu.

Aşık Borani’nin yazdığı şiirleri kendi sesinden duymanın mutluluğunu yaşadığını belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın şiirlerin insan odaklı olduğunu ve neredeyse tamamında bir mesaj olduğunu belirtti. “Değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor” diyen Belediye Başkanı Dr.Halil İbrahim Aşgın “Çorumlu ozanımız Halil Çimen bilinen adıyla Aşık Borani bizim için önemli değerlerden birisi. Değerlerimize sahip çıkmamız onların her zaman yanında olmamız gerekiyor. Aşık Borani’yi daha önceden de ziyaret etmiştim. Yazdığı yüzlerce şiirden bizler için seçtiklerini seslendirdi. Onun sesinden bu şiirleri bir kez daha dinlemek bizlere mutluluk verdi. Kısa süre içerisinde Aşık Borani için Kent Konseyi üyesi olan kızı Firdevs Yalçın ile birlikte bir vefa gecesi düzenlemeyi düşünüyoruz.  Aşık Borani’ye hayırlı, sağlıklı, sıhhatli bir ömür diliyorum” dedi.

Belediye Başkanı Dr.Halil İbrahim Aşgın günün anısına Aşık Borani’ye saat kulesi maketi hediye ederken, Aşık Borani ise hem Vali Mustafa Çiftçi’ye hem de Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a kitaplarından hediye etti.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu