fbpx
ÇorumÇorum Asayiş Haberleri

ASILSIZ İHBARLAR HİZMETİ ENGELLİYOR

Çorum İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, 155 Polis İmdat Hattına gelen çağrıların yüzde 75’inin asılsız olduğunu söyledi.

Çorum İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu,155 Polis İmdat Hattına gelen çağrıların yüzde 75’inin asılsız olduğu söyledi.

Kolcu; Çorum Valiliği tarafından Çöplü Mahallesi sakinlerinin sorun ve taleplerini dinlemek amacıyla yapılan Halk günü toplantısına katıldı.

Toplantı da bir sunum yapan İl Emniyet Müdürü Kolcu; 2019 yılında 155 Polis imdat hattına 69 bin çağrının geldiğini bildiren İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, bu çağrıların yüzde 25’inin gerçekçi, yüzde 75’inin ise asılsız olduğunu bildirdi. Polis imdat hattını arayan vatandaşlarının bir kısmının dalga geçtiğini,bazılarının ise kafa bulduğunu dile getirdi. Kimsenin ihbar hattını meşgul etmemesi gerektiğini bildiren Kolcu, meşgul edilen her zaman ihtiyaç sahibi birisinin mağduriyetine yol açtığını dile getirdi.Gerçek bilgi, sorun ve ihtiyaç. Boş olanlar olduğu zaman sorunlar başlıyor ve bizler sorun yaşıyoruz. Vatandaşlara seslenen Kolcu; “Sizler bizim gözümüz kulağımızsınız. Bizim görevimizde öncü sizsiniz. Siz bize doğru bilgi verdiğiniz sürece biz işimizi daha iyi yapıyoruz. Her türlü şikayetinizi bize iletin ama doğru bir şekilde iletin. Bir ihbar, ‘Okul bahçesinde içki içiyorlar, uyuşturucu kullanıyorlar’ diye geldi, Kendim gittim baktım ama çocuklar okulun bahçesinde oyun oynuyorlar ve kola içiyorlar. Tek sorun sesli konuşmalarıydı. Okulun yanında oturan aile bunları böyle şikayet ederek kurtulmaya çalışıyor. Ama bu tarz ihbarlar bizlerin işlerini yapmasını engelliyor.” Diye konuştu.

TRAFİK SUÇLARINI KAMERALARLA TESPİT EDİYORUZ

Kent Güvenlik Sistemi (KGS) ile trafikte ve diğer olaylarda kameralar aracılığıyla olayların incelendiğini kaydeden Kolcu, “Kent Güvenlik Sistemiyle birlikte trafikte suç işleyen, drift yapan, ihlal yapan sürücüleri tespit ederek ceza kesiyoruz. Öncelik yaya konusuna riayet etmemeye çalışan kişileri kameralarla tespit ediyoruz. Analiz gruplarımız var. Suç ve adalet noktasında görevimizi yapıyoruz” şeklinde konuştu.

24 ARACA 15 BİN 611 TL CEZA UYGULANDI.

Vatandaşların sürekli şikayet ettikleri konulardan birisi de abartı egzoz ve drift konusu olduğunu bildiren Kolcu, cezaların artmasının ardından bu tür olayların da azaldığına söyledi.

Kolcu, “Abartı egzoz ve gürültü kirliliği konusunda 2016 yılında 231 tane araca 45 bin 949, 2017 yılında 288 araca 59 bin 328 TL, 2018 yılında 164 araca 38 bin 450 TL, 2019 yılında da 24 araca 15 bin 611 TL ceza uygulandı. Driftin cezası arttı, ondan sonra insanlarımız kurallara uymak zorunda kaldı. Bir drift yapan şahıs 5 bin 10 TL ceza yiyor, araç bağlanıyor parka çekiliyor. Bu nedenle bunlar yavaş yavaş azalmaya başladı. Hem şahsa, hem de araç sahibine ceza veriliyor. Bu çok önemli bir nokta. 2018 yılında 9 araca 45 bin 90 TL, 2019 yılında 17 araca 85 bin 170 TL ceza kesildi” şeklinde konuştu.

BAYRAMDA 300 PERSONEL GÖREV BAŞINDA

Ramazan Bayramı’nda bin 300 personelin görev yapacağını belirten Kolcu, “Ramazan bayramı tatilini kapsayacak olan 1 Haziran ve 9 Haziran tarihleri arasında ilimizde gündüz 50, gece 35 olmak üzere 95 trafik ekibi, gündüz 49, gece 40 olmak üzere 89 diğer ekipler, 6 motosikletli yunus ve şahin ekibi, 1 drone ve 1 dedektör köpek, arife günü 38 ve diğer günlerde 31 noktada devriye personeli olmak üzere bayram tatili boyunca ilimizde bin 300 personel görevlendirilmiştir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu