Çorum'dan Güncel Haberler

ASKERLİK GÖREVİ BİR YÜK OLMAKTAN ÇIKIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni askerlik sistem ile ilgili detayları paylaştı. Erdoğan kalıcı bedelli askerlik çalışmalarının yapıldığını da söyledi. “Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışmaların henüz taslak aşamasında olduğunu da hatırlattı.

“Yeni sistemde lisans ve lisansüstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerin yerine getirenlere iki aylık eğitimler döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler.” bilgisin paylaştı. İlk etapta her yıl 145 bin kişinin bedelli askerlikten yararlanabileceğin vurgulayan Erdoğan, “Bedelli askerlik ücret de sabit bir formüle göre hesaplanacak. Kurumlarımızın yaptıkları hesaplamalar, bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemler dışında tamamı maaşlı hale gelen diğer görevlilerin maliyetlerin ziyadesiyle karşılayacağını gösteriyor. Böylece gençlerimiz için askerlik görevi bir yük olmaktan çıkıyor.” dedi.