Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokat

Bakanın Tokat hassasiyeti…


Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Tokat Heyetiyle bir araya geldiğinde yaptığı konuşma, doğrusu çok duygulandırdı. Tokat ve Onbeşliler vurgusu, Bakan Kasapoğlu’nun çok özel hassasiyetini gösteriyordu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Tokat’a 42 milyon lira tutarında gençlik ve spor tesisi yatırımı yapacak.
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tokat Valisi Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve ilçe belediye başkanlarının yer aldığı Tokat heyeti ile Ankara’da bir araya gelerek, Tokat’a yapılacak gençlik ve spor yatırımlarını kapsayan protokol imzalandı.

Bakan Kasapoğlu, burada yaptığı konuşmada, Tokat denilince akla Çanakkale Cephesi’nin geldiğini belirterek, “Önümüzdeki ay 105. yıl dönümünü anacağımız bu savaş, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri. Bu zafer elbette kolay kazanılmadı. Bilhassa kara savaşlarının sıcak günlerinde eli silah tutan herkes Çanakkale’ye koştu. Tokat yöremizin o meşhur ‘Onbeşli’ ağıdı, işte bu civanları anlatır. Bugünkü onbeşlilere, yani gençlerimize düşen, Çanakkale ruhunu asla unutmamak ve unutturmamaktır” diye konuştu.

Tokat Valisi başkanlığında Gençlik ve Spor Bakanlığına giden “Tokat Heyeti”, Tokat merkezde ve ilçelerde, toplam, 42 milyon lira tutarında spor tesisi yatırımın imzasını attılar. Buna göre, 3 adet yarı olimpik yüzme havuzu, 2 adet tip spor salonu ve 1 adet 500 kişilik spor salonu, 1 adet gençlik merkezi, 20 adet sentetik çim yüzeyli futbol sahası, 100 adet basketbol potası ve 1 adet telesiyeji Tokat’a kazandırıldı. Aslında, bir bakıma Vali Ozan Balcı’nın “Hedef 2023” projeleri kapsamında olan 23 projeden birisi olan “Spor Tokat” programı da ete kemiğe bürünmüş oldu. Törende, AK Parti Milletvekilleri Özlem Zengin, Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan’da hazır bulundu. Yani bürokrat, yerel siyasetçiler ve milletvekilleri aynı hedefte buluşarak, ortaya 42 milyonluk bir yatırım programına start verilmiş oldu.

Aslında, Tokat’ın yıllarca beklediği ve özlediği tabloda budur işte. Tokat’a merkezi idarenin yatırımını getirmenin yolu, ortak akıl ve aynı hedefe omuz omuza yürümektir. Tokat Valisi Ozan Balcı, AK Parti Tokat Milletvekilleri, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve ilçe belediye başkanları bir araya gelerek, böylesine önemli ve kapsamlı yatırım zincirinin gerçekleşmesi yönünde adımlar atıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, imza töreninde çok önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle 15 Temmuz FETÖ kalkışmasına ilişkin yaptığı konuşma, tamda Türkiye’nin gündemine taşınan “Darbe Girişimi” tartışmaları sırasında önemliydi. Bakan şunları söylüyordu:

“Düşman, tarihin hiçbir döneminde eksik olmadı. Hem içeriden hem dışarıdan bu ülkeye pranga vurmak isteyenler, emellerinden bir an olsun vazgeçmediler. Meclisimizi, askerimizi, devletimizi itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. 15 Temmuz’da meydanları dolduran, FETÖ’nün eliyle darbe yapmaya kalkışanlara direnen, canını ortaya koyan aziz milletimizi itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Bu nedenle Milli Mücadele sadece 1923’te son bulan bir dönemi tanımlamamaktadır. Milli Mücadele’mizin, istiklal ve egemenliğimizi sürdürmek gayesiyle zamanları da aşan bir yönü vardır. O nedenle gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmenin, hayata hazırlamanın, nitelik kazandırmanın, eğitimle, kültürle, bilimle, sporla donatmanın her daim gayreti içerisindeyiz.”

Tokat’a kazandırılan 42 milyonluk yatırımın hayırlı olmasını diliyor, Başta Vali Balcı, Milletvekilleri olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Etiketler