Samsun

Bandırma Müze Gemi̇si̇ 276 Bi̇n Zi̇yaretçi̇yi̇ Ağırladı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 18 silah arkadaşıyla birlikte Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a geldiği Bandırma Vapuru’nun replikası olan Bandırma Müze Gemisi’ni 2023 yılının ilk 8 ayında 276 bin kişi ziyaret etti. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bandırma Müze Gemisi istiklalin ve istikbalin şehri olan Samsun’a gelen herkesin ilk ziyaret etmesi gereken yerlerden birisi” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 18 silah arkadaşıyla birlikte 19 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Samsun’a geldiği Bandırma Vapuru’nun replikası olan Bandırma Müze Gemisi her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan müze, ‘Milli Mücadele’ ruhunu yaşamak isteyenlerin yoğun ilgisini çekiyor. Bandırma Müzesi Gemisi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’ni ziyaret edenlerin sayısı her geçen yıl artıyor. 2001 yılında yapılan ve 18 Mayıs 2003 yılında da müze olarak hizmete giren Bandırma Müze Gemisi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’ni, 2023 yılının ilk 8 ayında 276 bin kişi ziyaret etti. Müze, 2021 yılında 42 bin 72’si öğrenci toplamda 174 bin 735 kişiyi, 2022 yılında ise 63 bin 566’sı öğrenci 259 bin 107 kişiyi ağırladı.

“Simge noktalardan biri”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bandırma Müze Gemisi’nin Kurtuluş Mücadelesi’nin ilk ateşinin yakıldığı şehir için simge noktalardan biri olduğunu söyledi. Demir, “Bandırma Müze Gemisi istiklalin ve istikbalin şehri olan Samsun’a gelen herkesin ilk ziyaret etmesi gereken yerlerden birisi. Burası şehrimiz ve ülkemiz için çok önemli bir müze. Kurtuluş Savaşı’nın başlamasında Bandırma Vapuru’nun önemli bir rolü var. Bandırma Vapuru bundan 104 yıl önce İstanbul’dan Samsun’a getirdiği Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bir ülkenin tarihini değiştirdi. Burayı ziyaret eden genç ve yaşlı her yaş grubundan vatandaşlarımız ‘Milli Mücadele’ ruhunu hissediyor. Ziyaretçi sayımızda yıllar geçtikçe artış yaşandığını görüyoruz. Başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere herkesi bu kıymetli müzemizi ziyaret etmeye davet ediyorum” diye konuştu.

Atatürk’ün beylik tabancası sergileniyor

Bandırma Müze Gemisi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’nde, Atatürk’ün doğum gününü 19 Mayıs olarak kabul ettiğine dair belgenin sureti bulunuyor. Lozan Barış Antlaşması’nın 1923 yılı Osmanlıca orijinal baskısı ise müzenin en önemli tarihi belgelerinden birini oluşturuyor. Görev talimatnamesi, İngiliz Vizesi, Karargah Heyetini içeren belgeler üzerinden tarihi bir yolculuğun gerçekleştirildiği müzede ayrıca Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a vardığını bildiren telgrafı ve Havza, Amasya, Erzurum yolculuklarına dair önemli vesikalar sergileniyor. Sergi salonunda ayrıca Atatürk’e ait orijinal Belçika yapımı Nagant marka beylik tabancası Dolmabahçe Sarayı’nda ve Savarona Yatı’nda giymiş olduğu kıyafetlerin replikaları da yer alıyor.

Atatürk’ün kaleme aldığı 14 kitaptan örnekler müzede yer alıyor

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının Samsun basınına yansımaları, Samsun’da gerçekleştirilen yas törenleri, Atatürk’ün vefat raporu, vasiyetnamesi ve vasiyetnamenin noter onayı Cumhuriyet arşivinden alınan suretlerinin de sergilendiği müzede, ulu önderin yaşamı boyunca kaleme aldığı 14 kitaptan örnekler yer alıyor. Bandırma Vapuru’nun çıkış alanı olan arka güverte kısmında tefriş salonu olarak isimlendirilen bir kamara yer alıyor. İçerisinde 5 heykel bulunan bu kamarada Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bir toplantı anı canlandırılıyor. Gemi kaptanı, yardımcısı ve katibi temsilen heykellerinin yer aldığı geminin orta bölümünde bulunan kaptan köşkünde pusula, hız kontrol paneli, denge pusulası gibi pek çok eser yer alıyor.

Ön güvertede yer alan ve bir kamara olarak düzenlenen Atatürk’ün Savarona Yatı’ndaki yatak odasına benzer şekilde dizayn edilmiş odada ceviz ağacından üretilmiş 1900’lü yıllara ait sandalye, karyola ve komodinler bulunuyor. Yatak odasının hemen karşı çaprazından inilen alanda geminin ambar kısmı yer alıyor.

35 bin metrekare alana kurulmuş olan Bandırma Müze Gemisi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi bünyesinde Çanakkale Savaşı ve düşmanın İzmir’den denize dökülüşünü temsil eden Türkiye’nin en uzun seramik rölyefleri, Samsun ve çevre ilçelerinden, İstiklal Savaşı’nda kaybettiğimiz bin 200 şehidimizin yer aldığı şehitler yazıtı, milli mücadeleyi anlatan 10 adet bronz rölyef ve yedi figürlü Milli Kurtuluş Anıtı bulunuyor.

Benzer Haberler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu