fbpx
Tokat Ekonomi Haberleri

BAŞKAN EROĞLU: “BİZİM SEVDAMIZ ŞEHRİMİZİ BÜYÜTMEK, GELİŞTİRMEKTİR”

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Başkent Sitesi Kooperatifi sakinleriyle sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Bölge sakinlerinin isteğini kırmayarak Meclis Üyeleri ve teknik ekibiyle birlikte kahvaltı programına katılan Başkan Eroğlu, hem vatandaşların istek ve taleplerini dinledi hem de bölgede incelemelerde bulundu.

Başkent Kooperatifi başta olmak üzere Bedestenlioğlu bölgesindeki tapu sorunlarını göreve geldiği ilk yıllarda giderdiğini belirten Başkan Eroğlu, bölgedeki temel belediyecilik hizmetlerinin de tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Başkan Eroğlu katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bizleri Cumartesi sabahında ağırlayan Bedestenlioğlu Mahallesi Başkent Sitesi kooperatifi sakinlerine teşekkür ederim.

Apartmanlar çoğaldıkça komşuluk ilişkileri zayıflıyor ancak bu güzel komşuluk geleneğini sürdüren, dostluğu, kardeşliği devam ettiren tüm komşularımızdan Allah razı olsun.

Başkent Kooperatifimizin yaklaşık 26 yıllık bir geçmişi var. Yeri çok güzel, bundan 26 yıl önce boş bir arazi idi. Rahmetli Hayri Tekçe bey buranın temellerini attı ve kooperatif üyeleri de bugünlere kadar getirdiler. Yaklaşık 3 yıl önce bölge sakinlerinin sorunlarını gidererek rahata kavuşturduk. Son 1 yıl içerisinde de yolları, kaldırımları, parke yollarını tamamlayarak güzel bir bölge haline getirdik. Üst kısımlarda yapılacak alanları da hemen hızlı bir şekilde bitireceğiz.

BELEDİYELER ANNE GİBİDİR

Belediyeler bir şehrin için önemli bir kurumdur. Bir şehrin annesi gibidir. Derdimiz olur annemize sığınırız, sıkıntımızı annemize söyleriz. Belediyelerin görünen görevleri olduğu gibi görünmeyen görevleri de mevcuttur. Açta kalmışların, yolda kalmışların, yardıma muhtaç insanların ailelerin yardımına belediye el uzatır. Asayiş probleminde dahi insanlar belediyelerden yardım istenir. Bu noktada bizler görev ayrımı yapmadan elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Belediye ne kadar çalışkan ise, şehir de o kadar çalışkan oluyor. Belediyeler ne kadar geleceğe dair hayalleri, sevdaları olursa şehrin de hayalleri ve heyecanları oluyor.  Bizler bunu iyi biliyoruz. Bundan 5 yıl önce yapacaklarımızı size anlatsak bunlar çok etkili olmayabilirdi ancak bugün geldiğimiz noktada hamdolsun söz verdiklerimizi yapmanın mutluluğu ve gururu ile sizlerle buluşuyor, hayallerimizi anlatıyoruz.

ŞEHRİ ORTAK AKILLA YÖNETMEYİ PRENSİP EDİNDİK

Şehri ortak akılla yönetmeyi her zaman prensip edindik. Bir taslak ve fikri ortaya koyarken vatandaşlarımızla görüşelim onlar tasdik ederse bu işi yapalım düşüncesinde olduk. Mahallede bir şey yapılacaksa önce mahalle sakinlerinin görüşlerini almaya çalıştık ve 5 yıl içerisinde yüzlerce toplantı gerçekleştirdik. Sanayi bölgesindeki esnaflarımızla 60’a yakın toplantı gerçekleştirdik. Caddeler, meydanlarda, ara sokaklarda haftanın bir iki günü toplantı yaptık. Sivil Toplum Kuruluşlarımızla, mahalle toplantılarımızla her daim halkımızla iç içe olmaya, birlikte istişare etmeye önem verdik. Bir kuş tek kanatla nasıl ki uçamıyorsa, belediyeler de şu iki şeyden biri eksik olursa hizmet edemez.

Bunlardan biri, şehri eserlerle donatmak, iş üretmek; diğer ise insanlarla dertleşmek, samimiyeti oluşturmaktır. Bu ikisi mutlaka olmalı. İnsanoğlu her şeyi affeder ama kendine değer verilmemeyi asla affetmezmiş. Bunun için biz ikinci kısmı daha çok önemsiyor, her vatandaşımızın fikrine düşüncesine önem veriyoruz. Bu görevin asıl sahibi Tokatlılardır. Bizler bu emanete en iyi şekilde sahip çıkacağız.

BİZİM SEVDAMIZ ŞEHRİMİZİ BÜYÜTMEKTİR

Ürettiğimiz hizmetlerde oy kriterini asla sürdürmedik. Yaşadığımız şehirde herkes aynı fikirde olmayabilir. Bir partinin temsilcisi olarak seçildik ancak bugün Tokat’ın belediye başkanıyız. 155 Bin insanın belediye başkanıyız. Bu anlayışla Mevlana gibi kucak açıyoruz. Bizim için şehrimizin insanı vardır ve bizim sevdamız bu şehri büyütmektir. Şehrin ekonomisi ne kadar büyürse şehir de aynı oranda büyür. Tokat’ı büyütmenin, kalkındırmanın yolu, Tokat’a yatırım getirmektir ve Tokat’taki iş adamını esnafını büyütmeliyiz. Tokat’ın kendine özgü kültürel ürünlerini dışarıya pazarlamak suretiyle dışarıdan Tokat’a para akışının yapılmasını sağlamaktır. Şehir bu şekilde büyür.

Bunlarla alakalı son beş yılda 3 Bine yakın yeni istihdam oluşturduk. 7 Tane yeni fabrika açıldı. 2015 yılı sonlarına doğru Tokat’a gelen bir fabrika yaklaşık 2 Bine yakın insanı istihdam ediyor. O yıllardaki Sayın Valimiz ve şahsımın gayretleri ile o fabrikayı Tokat’a getirdik. Çok ciddi baskı yaparak, her türlü imkânlarımızı seferber ederek, arazi ve arsa temin ederek bu fabrikanın Tokat’a gelmesini sağladık hamdolsun. Organize Sanayi Bölgesinde çalışan sayısını 10 Bine çıkartmamız lazım. Bununla birlikte şehrimizin değerlerini; tarımını, el sanatlarını, gastronomisini bir şekilde daha iyi planlayarak ciddi çalışmalar yapacağız.

Bu çalışmalarımızla şehri büyütmeyi, gelişmeyi daha üst seviyelere çıkartmayı düşünüyoruz. Allah sizlerin dualarını bizden eksik etmesin.”

Daha sonra vatandaşların tek tek istek ve taleplerini dinleyerek, bölgede incelemelerde bulundu.

Başa dön tuşu