Amasya'dan Güncel HaberlerCemal İncesoyluerÇorum'dan Güncel HaberlerKastamonu'dan Güncel HaberlerKöşe YazılarıSamsun'dan Güncel HaberlerTokatTokat'dan Güncel Haberler

BAŞKAN EROĞLU İLE 7 YIL…

Dervişe sormuşlar, halin nicedir?
Cevap vermiş: Kâinatı tanıdıkça hayretim, insanları tanıdıkça korkum, kendimi tanıdıkça kaygım artıyor…

Ne dönülmez ufkun akşamındayız, nede Turgut Uyar’ın söylediği gibi ışığa koşan gece kelebekleri misali gerçekler karşısında çoğalabiliyoruz. İşin niceliğine yönelirken niteliğini ıskalıyoruz. Tıpkı, Nazım Hikmet’in, “trum trum makinalaşmak istiyorum” dizelerinde olduğu gibi.

Şunun şurasında 2021 yılına ne kaldı ki… 2021 Mart ayında ise 7 yıl diye bir zamana şahitlik edeceğiz. Yani, 2014 Martımdan 2021 Martına uzanan bir yedi yıl. Bu tarihler size bir şey hatırlatıyor mu? Av. Eyüp Eroğlu’nun şehr-i emin olarak Tokat Belediye Başkanlığına seçiliş ve yedi yılı tamamlayış süresi. Şöyle bir geçmişe uzanıp bu süreci hafızamdan bir film şeridi geçirdim. Evvel ve ahir sayılacak yüzeysel bir gazete arşivlerine göz attım. Neler olmuş neler?

Bu yıl yedi yılda yapılanlar, tartışmalar ve polemikler.. Bir esnaf arkadaşım Turan Yıldız, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun cemiyetinde bulunduğu işhanı ziyaretinde demişti ki: Başkanım, 2014 öncesinde Tokatımızda fotoğraf çekineceğimiz yerler iki üçü geçmezdi. Şimdi, yeni yerler kazandırıldı Kanal Tokat gibi, Sulusokak gibi, yüksek kahve gibi, restorasyonu yapılmış Tokat evleri gibi, Taşhan ve Gök Medreseyi ortaya çıkaran Meydan projesi gibi… Bu o kadar sahici tespit, içten sözlerdi ki…

Bir Ankara çıkartması yapıldı. Sosyal mecrada görmüştürsünüz. Valimiz, Belediye Başkanımız ve milletvekillerimiz başta Çevre ve Şehircilik Bakanını ziyaret ettiler. Yatırımcı Bakan Yardımcıları, Genel Müdürler, Daire Başkanlarına gidip, Tokat’a program dışı ödenek aldılar, kaynak aktarıldı. Başkan Eroğlu, belki de AK Parti iktidarı döneminde, belediye proje ve yatırımları için çok önemli bir payın Tokat’a aktarılmasını sağladı. Öte yandan, Valimiz Dr. Ozan Balcı’nın özel girişimleriyle ve Bakan Yardımcımız çok kıymetli hemşerimiz Prof. Dr. Mahmut Özer’in tensipleriyle Tokat iline 1 katrilyon finansal kaynak aktarıldı.

Başkan Eyüo Eroğlu’nun bu zor süreçte pratik ve sürdürülebilir çözümler ürettiğini biliyoruz. Gazeteci de olsak, siyasi rakip ve muhalefette olsak, herşeyden önce insaflı olmalıyız. Yapılanları görüp söylemediğimiz sürece, “Tokat Sevdalısı” kavramı yalan olur. Elbette yapılanları söylediğimiz gibi, eksik gedik her ne varsa eleştirmekten de sarfı nazar etmeyiz.

Ne diyordu Nimet Arzık, “Dran Dran söylerim, engeli çengel yapanlar karşısında da dururum.” Kabul edelim ki zor bir süreçteyiz. Bu salt Türkiye’ye özgü değil. Koronavirus sebebiyle bütün dünya normal hayattan kopmuş ve ekonomik savrulma içerisindedir. Ancak, bu zaaftan siyaset üretmekte ahlaki değil. Çünkü bütün dünyanın ortak sorunu olan pandemi, elbette reel sektörü de vurdu.

İdarecilerin motivasyonu ve moralini bozmak Tokat’a fayda sağlamaz. Tam tersi, heyecanı tüketir, hizmet ve yatırımları aksatır. Başkan Eroğlu, 7 yıldır bu şehrin belediye başkanıdır. Yaptığı hizmetleri sadece başlık ve spot olarak yazmaya kalksak, kallavi bir kitap olur. Dedikodu üreterek, gıybet meclislerinde gündem yaparak, siyasi hırs ve hınç uğruna iftira atarak bu şehire fayda sağlanamaz. Eğer, “Mevzubahis ülkem ise, Tokat ise gerisi teferruattır” diyorsak, yukarda sıraladığım şeylerden uzak durmalıyız.

Etiketler