fbpx
AmasyaÇorumKastamonuSamsunTokatTokat'dan Güncel Haberler

BAŞKAN YILMAZ’DAN PAZARA DAVET

Çok eski bir yerleşim birimi olan Tokat’ın şirin ilçesi Pazar, hem tarihi eserleriyle hem de doğa güzellikleriyle adeta büyülüyor. Pazar Belediye Başkanı Erdoğan Yılmaz, Ballıca Mağarası, Kaz Gölü ve Erkilet Göleti ile  turizm potansiyeli  Pazar ilçesinin doğa harikası olduğu ve herkesin ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

Belediye Başkanı Erdoğan Yılmaz yaptığı açıklamada, “Pazar ilçemiz, bölgenin eski yerleşim birimlerinden birisidir. Selçuklu Mahperi Hatun Kervansarayı, Halil Bey Camii ve 1238 yılında yapılan ve o dönemki İpek Yolu güzergahında yer alan köprü bugün de kullanılmaya devam ediyor. Kentin 3 kilometre çıkışında Yeşilırmak üzerinde bulunan ve eski adıyla Tavukçu olarak de bilinen köprü tarihi han ile  günümüzde de maksadına uygun hizmet vermektedir” dedi.

BALLICA MAĞARASI

Kent merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyünde bin 85 rakımlı tepede bulunan Ballıca Mağarası, dünyanın en büyük ve görkemli mağaralarından biri olarak gösteriliyor. Ortalama sıcaklığı 18 derece ve nem oranı yüzde 54 olan mağara, milyonlarca yılda oluşan sarkıt ve dikitlerinin güzelliğiyle dikkat çekiyor. Keşfedilmemiş bölümleriyle gizemini koruyan Ballıca Mağarası’nı yurt içinden çok sayıda vatandaş ziyaret ediyor. Mağaranın tedavi edici özelliği nedeniyle ziyaretçiler arasında astım, bronşit ve KOAH rahatsızlığı bulunanlar da sıklıkla yer alıyor. Pazar Belediye Başkanı Erdoğan Yılmaz, ” Ballıca Mağarası’nı görmeyen mağara gezdik demesin. Elimizdeki kıymeti bilmiyoruz. Üzeri üflendiği zaman ortaya çıkacak bir miras gibi Ballıca Mağarası. Türkiye’nin dünyaya açılan kapılarından bir tanesi olacağına inanıyoruz. Her yıl tedavi olmak için gelenler var. Gelenlerden birisi belediyemize uğradı, ‘Ben yılda bir iki kere geliyorum, birkaç gün kalsam bile tedavi olduğumu hissediyorum’ diyor. Buraya gelenler geri giderken ‘Çok rahatladım, çok iyi oldum, ne kadar güzel bir ortam’ dediği zaman biz elimizdeki değeri bilmiyormuş gibi kendi kendimize üzülüyoruz. Ama gelen insanlar tedavi olduğu, hatta bunu da birbirlerine tavsiye ettiğini belirtiyor ve eksiklerimizi bize söylüyorlar. Kültürel varlıklarımızın da ortay çıkmasının bizim için bir değer olacağına inanıyoruz. Ballıca Mağarası ilçemiz için dumansız bir fabrika olacak” ifadelerini kullandı.

30 YILLIK SU PROBLEMİNİ ÇÖZDÜK

Pazar ilçesinde 1980’de yapılan Erkilet Göleti, geçen yıl kullanım ömrünü tamamladı. 75 bin ton kapasitesi olan göletin tekrar kullanılması için DSİ Tokat Şube Müdürlüğü ve Pazar Belediyesi proje başlattı. Bu kapsamda gölet içinde zamanla biriken 35 bin kamyon toprak, çıkarılarak, güçlendirme çalışması yapıldı. 14 ay süren çalışmalar sonrası gölet, yeniden hizmete alındı. Pazar Belediye Başkanı Yılmaz, “Gölet, Pazar ilçemizin 4 mahallesinin hem sulama suyu ve pazarın tamamının da içme suyu rezervlerinin kaynağı olarak yapılmış. Kullanım ömrünü doldurmuş fakat biz yeni bir gölet yapmaktansa bu göleti temizleyebilir miyiz, diye yola çıktık. Bu göleti temizledik. Göletimizin 75 bin tonluk kapasitesini şu anda 300 bin ton seviyesine çıkardık ve göletimiz şu anda üst tahliyesinden atıyor. Yani su sıkıntımız kalmadı. Artı, ilçenin içme suyu kaynaklarını besliyor. İçme suyu kaynaklarımız gürleşti, çoğaldı. Yani önümüzdeki yüzyılın sorunu olan içme suyu, sulama suyu sorununu biz burada 30 yıllığına çözdük” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu