fbpx
Tokat'dan Güncel Haberler

BAŞKANLAR İSTANBUL’DA BULUŞTU

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 60. Başkanlar Konseyi İstanbul'da biraraya geldi.

 

Türkiye’nin farklı illerinden birçok dernek ve cemiyet üyesinin katıldığı toplantıda 3 gün süresince basının sorunları masaya yatırıldı.

Genel Başkan Yılmaz Karaca, 150’nin üzerinde günlük gazetenin kapandığına, uydu bedelini ödeyemeyen yerel televizyonların ekranlarını karartmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Haftalık ve aylık çıkan dergileri hiç hesaba katmıyorum. Anadolu basını batıyor,Yerel basın bitiyor. Bitirilmek isteniyor ‘dedi.
Yıllardır yasal düzleme bekledikleri ancak siyaset kurumunun kendilerini dinlemediklerini söyleyen Karaca, başta Ak Parti ve CHP olmak üzere TBMM grubu bulunan siyasi partileri göreve çağırarak yerel durumunun araştırılıp çözüm üretilmesini istedi. Cumhuriyet tarihinin her döneminde yaygın ve yerel basını iktidarların tehdidi altında görev altında yapmak zorunda kaldıklarını da dile getiren TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca medyada gazeteci kökenli patronların giderek azaldığını dikkat çekerek, “Biz gazeteciliği etik kurallar içinde yapılmasını istiyoruz. İş adamları gazete patronu olabilir ancak gazeteler ihaleler için silah için kullanılmamalıdır.” dedi.

“Basın Kartları verilmiyor”


Sarı basın kartlarının Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim Başkanlığı tarafından başlandığı, komisyonda eskisinden farklı olarak meslek örgütlerinin yer almadığını dikkat çeken Karaca son 3 yılda 2500 basın kartının iptal edilmesini eleştirdi.
Bu yıl değiştirilen basın kartlarının,aradan 8 ay gibi bir zaman geçmesine rağmen yüzde 40’ının yenilenebildiğini ve kart alamayanlarla ilgili bir açıklama yapılmadığını söyleyen Karaca ,’Komisyon ölünceye kadar taşıyacağımız sürekli basın kartının anlamını bile bilmiyor. Sürekli kart ancak yüz kızartıcı bir suç işlerseniz iptal edilebilir, Ancak gelin görün ki istediklerinin kartını iptal ediyorlar” dedi.
Basın ilan kurumunun uzun yıllar terör örgütü FETÖ yandaşları tarafından yönetildiğini ve bu yolla yerel basının yok edilmeye çalışıldığını söyleyen Karaca bu konuda uyarıların dikkate alınarak yönetimin değiştirildiğini söyledi ve yeni Genel Müdür Rıdvan Duran’a başarılar dileyerek  resmi ilan konusunun yeniden gözden geçirilmesini istedi.
İnternet yoluyla yayın yapan radyo ve televizyonlarla ilgili yönetmeliğin RTÜK kapsamı kapsamında çıkarıldığını söyleyen Karaca; “Ancak dijital habercilik konusunda herhangi resmi yasa yıllardır çıkmadı. Bu da doğal olarak merdiven altı İnternet haberciliğini doğurdu. Gazetecilikle ilgisi olmayan bu kişiler başta Belediyeler olmak üzere herkesi  tehdit ederek gerçek gazetecileri de zor durumda bırakıyor” dedi.
Karaca son olarak Hürriyet gazetesinde etik olmayan yönetimlerle işlerine son verilen gazetecilerin sayıları on bini aşan işsizler ordusuna katıldıklarını belirterek: “Gazetecilere bu zulmü yapanları şiddetle kınıyorum” dedi.

İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak’da konuşmasında yerel basının yaşadığı sorunları dile getirdi.

Programa ev sahipliği yapan İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti başkanı Oğuzhan Bayrak katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür ederek; “Bu muhteşem organizasyonun başarılı bir şekilde sonuçlanmasında Başta TGF Genel başkanımız Yılmaz Karaca’ya ve yönetim kuruluna, organizasyon boyunca sürekli yanımızda olan bize destek veren TGF Yönetim Kurulu üyelerine ve özellikle bu organizasyonun gerçekleşmesinde çok büyük katkısı olan gazetecilerin dostu olan Alpi Diş hastanelerinin sahibi çok değerli dostum arkadaşım Murat Şahin’e, katkılarından dolayı Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ve Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’ya çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca organizasyonumuza katılan, katkı sunan tüm Cemiyet Başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bir kusurumuz, hatamız olmuş ise af ola diyoruz, bir başka organizasyonda buluşmak görüşmek dileğiyle; saygılar sunuyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu