fbpx
Tokat'dan Güncel Haberler

Başkanlar’dan birlik ve beraberlik çağrısı

Korona virüs ile mücadele kapsamında, Tokat Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydogan ,Tokat Esnaf Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Fehmi Çankaya, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik Başkanlarımızın ortak basın bildirisi yayımladılar.

Bildiride şu ifadelere yer verildi; “Küresel çapta yaşanan ve ülkemizi de etkileyen Covid-19 salgınının ekonomik yaşama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle alınan önlemler kapsamında Tokat Ticaret Sanayi Odası, Tokat Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği, Tokat Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak imkânlarımız ölçüsünde, üyelerimizin ve halkımızın yanında olduğumuzu, Başta üyelerimiz ve Hemşerilerimiz olmak üzere kamuoyunun bilgi ve dikkatine sunmak isteriz.
Bu vesileyle öncelikle, salgında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tedavi altındaki vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. Bu süreci aşmak için en çok ihtiyaç duyduğumuz hususun, toplumsal farkındalık ile güçlü birliktelik olduğuna, devletimizin ve milletimizin el ele vererek en kısa zamanda bu badirenin üstesinden geleceğine inanıyoruz.
Korona virüs sebebiyle devletimizin aldığı önlemler şüphesiz güzel.
Ancak; Üyelerimizin her birisinin farklı ihtiyaçları göz önüne alındığında, bu konuda yeniden bir değerlendirme yapılarak esnaf ve sanatkârımızın bu sıkıntıyı işlerini kayıp etmeden atlatabilmeleri noktasında imkânlar oluşturulmalıdır. BAĞ-KUR’a borcu nedeni ile ilaç alamayan esnaflarımızın da bu dönemde ilaç alabilmeleri sağlanmalıdır.
Elbette devletimizin yapacakları dışında da hepimizin yapabilecekleri şeyler mutlaka vardır diye düşünüyoruz. Bu anlamda Yönetim kurullarımızla durum değerlendirmesi yaparak bazı kararlar aldık. Bilindiği gibi, Esnaf, Sanatkâr ve Ticaret erbabımızın çoğunun işyerleri kira. Bu anlamda başta kamuya ait kiradaki iş yerleri olmak üzere elbette imkânı olan mülk sahiplerimizin kira alacaklarını bu sıkıntılı süreç geçene kadar ertelemelerinin toplumsal anlamdaki dayanışmamızla dünyaya bir kardeşlik mesajı ile örneklik edebileceğini değerlendiriyor ve TSO, TESOB ve Tokat EKK’ya ve sanayi kooperatifine ait dükkânlarda kiracı olan kardeşlerimizin talepleri doğrultusun da, 2020 Nisan, Mayıs, Haziran ayı kiralarını erteleme kararı aldığımızı ifade etmek istiyorum. İnşallah biz öncülük ediyoruz, Başta diğer kurumlarımız olmak üzere, özel mülk sahiplerinin de yıllarca birlikte olduğu inşallah bu sıkıntıyı aştıktan sonrada gene beraber olacakları esnaf ve sanatkâra, kira alacakları noktasında anlayışlı davranacakları ve imkânları ölçüsünde esnafın yüküne omuz vereceklerini umuyor ve şimdiden teşekkür ediyoruz.
Kamu Bankalarının yaptığı açıklamalara teşekkür ediyor, özel bankalarında bu kervana katılarak veli nimetleri olan tüccar sanayici esnaf Sanatkâr, hâsılı, tüm üreten pazarlayan ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren kardeşlerimize hak ettikleri kolaylığın sağlanmasını bekliyoruz
Bu duygularla başta milletimize ve tüm insanlığa geçmiş olsun dileklerimizle, can siparane çalışan kendi hayatlarını hiçe sayan sağlık çalışanlarımıza, amme hizmeti gören ticaret erbabımıza, güvenlik güçlerimize, belediye personellerimize, tüm kamu ve özel sektör çalışanlarımıza, Şükranlarımızla, Saygılar sunuyoruz. Ve Evde hayat var… Mecbur olmayanların evinden çıkmamasının altını bir kezde biz çiziyor, Yüce Allah’tan bir an önce sağlıklı günlere kavuşturmasını diliyoruz.

Başa dön tuşu