Çorum Ekonomi HaberleriÇorum Siyaset Haberleri

BELEDİYEYİ 155 MİLYON BORÇLA BIRAKTIM

Çorum Belediyesi eski Başkanı Muzaffer Külcü, seçime sayılı günler kala gündemi meşgul eden projeler ve belediyenin borcu ile ilgili olarak söylemlere yaptığı yazılı bir açıklama ile netlik kazandırdı.

İstifa ettiği günden beri adını bir çok konuda geçmesine rağmen her hangi bir açıklama yapmayan ve sessiz kalmayı yeğleyen Başkan Külcü, 31 Mart seçimlerine bir hafta gibi kısa bir süre kala belediye borçları ve son olarak da MHP Adayı Kenan Şahin’in Saat Kulesi çevresiyle ilgili “Hayatımın Projesi” diye tanıttığı projenin Külcü’nün yönettiği Belediye tarafından 2015 yılında hazırlanan bir proje olmasıyla ilgili tartışmalara son vermek amacıyla bir açıklama yaptı.

Külcü, projenin 2015 yılında hazırlandığı ve bugüne kadar neden yapılamadığına haklı gerekçeleriyle açıklık getirirken, belediye borcunun da bahsedildiği gibi 500 milyon lira olmadığını bildirdi. Külcü, yaptığı açıklamada şu ifadeleri dile getirdi: “Nihayetinde kamuoyuna açıklanan bu projelerin hepsi, kazanan başkanın projesi olur. Şehrin geleceği açısından bir ortak akıl oluşturma adımı gibi değerlendiriyorum. Tüm adaylar tarafından hazırladığımız projelerimizin sahiplenilmesi, şahsımız ve birlikte çalıştığımız ekibimizin vizyonunu ortaya koyması bakımından önemlidir. Bu durumu memnuniyetle takip etmekteyim. Aslında bu memnuniyetimi seçimlerden sonra paylaşmayı düşünüyordum. Ancak Saat Kulesi Yayalaştırma Projesi dolayısıyla, şahsımızın da bir şekilde tartışmaya dahil edilmesi sebebiyle şimdi yapmayı gerekli gördüm.

PROJEYİ KESİNLİKLE VERMEDİM

Açıklamamda özellikle hiçbir kişi ve parti ismi kullanmamaya gayret ediyorum. Çünkü günlük tartışmaların içine girmek istemiyorum. Seçimlerin kendi mecrasında yaşanmasını diliyorum. Saat Kulesi Yayalaştırma Projesi, şu anda kamuoyunda konuşulan birçok proje gibi Belediyemiz tarafından hazırlıkları tamamlanmış bir projedir. 2016 yılında kamuoyu ile paylaştık. Bence olumlu ve olumsuz sosyal, siyasal ve ekonomik sonuçları yüksek olacak bir projedir. Bekletilmiş olmasının sebebi budur. Yeni dönemde uzun uzun tartışılır. Hatta halk oyuna müracaat edilir ve ona göre karar verilir diye beklettik. Üzerinde uzun müzakerelerin yapılması gerekir diye düşünmekteyim.

Uzun zamandır kamuoyunda konuşulan bir husus da belediyemizin borcu konusudur. Bu konuda da bir açıklama yapmak istiyorum. Herkeste farklı bir borç rakamı var. 500 milyona kadar duyuyorum. İktisadın bir temel kuralı vardır. Şöyle der, ‘Rakamlar yalan söylemez ancak yalancılar rakam söylerler. Herkesin her şeyi bilme imkânı yok elbette. Bu düşünce ile açıklıyorum. Çorum Belediyemizin görevi devrettiğimde toplam borcu 155 milyon TL idi. Bunun 35 milyon TL’si Rüzgâr Enerji Santrali’nin borcu, buradan şu anda aylık 750-800 bin TL gelir elde ediliyor. Yani borcunu kendisi ödüyor. Geriye kalan 120 milyon TL. Devrettiğimiz gelir bütçemiz 330 milyon TL. Yani borcun bütçeye oranı %37’dir. 2009 yılında devraldığımız borç oranı da %37 idi. Demek oluyor ki 10 yılda oransal olarak Belediyenin borcu hiç artmamış. Bu açıklamamızdan sonra artık herkes konu ile ilgili net bilgi sahibi oldu. Değerlendirmelerin bu doğru bilgi ışığında yapılmasını istirham ediyorum.’’ Şeklinde konuştu.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu