fbpx
TokatTokat'dan Güncel Haberler

BİLAL DURMAZ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU: “YAPTIĞINIZ İŞ NE OLURSA OLSUN YAŞAMINIZDA AHLAKA VE MESLEK ETİĞİNE UYUN”

TOGÜ’deki “Kariyer Günleri”nde konuşan Dr. Nafiz Bilal Durmaz, öğrencilere yönelik önemli bir konuşma yaptı. Konuşmasında gençlere dikkat çeken mesajlar veren Durmaz, pandemi dolayısıyla özellikle geçen yıl çok sayıda öğrencinin staj yapmadan mezun olduklarını hatırlattı ve gençlere, “Staj yapmadan kesinlikle mezun olmayın. Staj yapmadan diplomanızı almayın. Bu çağlarda yapamadığınız stajı hayatta hiçbir zaman telafisi mümkün olamayacaktır.” diye seslendi.

Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Kariyer Günleri” etkinliğinin konuğu Tokat Medical Grup AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nafiz Bilal Durmaz oldu. Öğrencilerin oldukça ilgi gösterdiği konuşmada Durmaz, sağlık hizmetinin önemine dikkat çekerek, “Sağlık hizmeti insanın ana rahmine düştüğünden itibaren ölümüne kadar her an ihtiyaç duyulabilecek zorunlu bir hizmettir. Sağlık hizmetinin ihtiyaç duyulan zamanda verilmesi son derece önemlidir. Sağlık hizmetine her yurttaşımızın kolayca ulaşabilmesi temel hedeftir. Sağlık hizmetinin saklanarak, depolanarak daha sonra verilmesi mümkün ve önemli değildir. Bu nedenle 24 saat ve 365 gün sürekli verilmesi gerek bir hizmettir.” dedi.

Sağlık hizmetlerinin bir “ekip işi” olduğunu ifade eden Dr. Nafiz Bilal Durmaz, “Bu ekibin tüm parçalarının mükemmele yakın olarak birbiriyle uyumlu ve kusursuz işlemesi gerekir. Sağlık hizmetindeki özensizlik ve kusurun faturası çoğu kez telafi edilemeyecek sağlık problemlerine ve ölüme dahi neden olabildiği için hizmetin hedefi yüzde yüz başarıdır.” ifadelerine yer verdi. Dr. Durmaz konuşmasında şunları kaydetti:

“SAĞLIK HİZMETİNDE HASTA HAKLARI SON DERECE ÖNEMLİDİR”

“Sağlık ekibinin her ferdi ve her parçası son derece önemlidir. Acil servisinden hastanın karşılanmasından başlamak üzere hasta nakli, ilk muayeneden tedavinin tamamlandığı son aşamaya kadar her kademede hastaya gereken tüm ilgi, özen ve tıp mesleğinin gerektirdiği uygulamalar yetkili kişi ve ekiplerce usule uygun olarak yapılmak zorundadır. Sağlık hizmetinde hasta hakları son derece önemlidir. Hasta ve yasal yakınlarının yetkili sağlık personeli tarafından bilgilendirilmesi ve yapılarak girişimler ile ilgili olarak onam alınması gerekir. Yapılan iş ve işlemlerin usule uygun şekilde raporlanması son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Bu anlamda dijital ortamda veri güvenliği, verilerin saklanması büyük önem taşımaktadır.

10 yıllık dilimler ile sağlık eğitimine baktığımızda yetkinlik konusunda beklentilerin sürekli olarak değiştiği kolayca görülebilir. Tıp eğitiminde benim mezun olduğum yıllarda bir pratisyen hekimin bilmesi gereken kırık alçılaması, zor doğum manevraları gibi yetkinliklere günümüzde gerek bulunmamaktadır. Bunların yerine kanser, şeker, hipertansiyon, aşılama gibi kitlesel taramalar önem kazanmıştır. Aynı şekilde bilgisayar teknolojilerinin kullanımı, iletişim, halk ve ilişkiler, yabancı dil yetkinliği önem kazanmıştır. Sizlerin de mezuniyetten sonra günün şartlarında göre bilgi ve yetkinlerinizi sürekli güncellemeniz gerekecektir.”

Konuşmasında ayrıca, pandemi dolayısıyla özellikle geçen yıl çok sayıda öğrencinin staj yapmadan mezun olduklarını hatırlatan Durmaz, şunları söyledi:

“STAJ YAPMADAN DİPLOMANIZI ALMAYIN”

“Burada sizlere büyük emek veren değerli hocalarımızın huzurunda şunu söylemek istiyorum; staj yapmadan kesinlikle mezun olmayın. Staj yapmadan diplomanızı almayın. Bu çağlarda yapamadığınız stajı hayatta hiçbir zaman telafisi mümkün olamayacaktır. Sağlık hizmeti sunan kurumların havasını teneffüs etmeden tıbbi cihazlara dokunmadan, mesleğinizin gerektirdiği uygulamaları öğrenmeden mezun olmanız hem iş bulmanızın hem de işte başarılı olmanızın önünde sürekli bir engel olarak duracaktır. Bilgisayar dili ve bilgi işlem teknolojilerini okuduğunuz okul ne olursa olsun en üst düzeyde kurumsal yaşamın gerektirdiği hız ve düzeyde öğrenmek zorundasınız. İş yaşamının gerektirdiği belirli işlerin belirli sürelerde tamamlanması mecburiyetini şimdiden bilmenizi ve buna göre kendinizi geliştirmenizi öneriyorum.

“HANGİ KONUMDA OLURSANIZ OLUN POZİTİF ENERJİNİZ YAŞAMINIZI OLUMLU ETKİLER”

Günümüzün en doğru yapılması gereken işlemlerinden biri de iletişimdir. Hangi konumda olursanız olun duruşunuz, konuşmanız, yaklaşımınız ve pozitif enerjinizin karşınızdaki insanlara yansıması yaşamınızı olumlu etkileyecektir. Okulda öğrenemediğiniz bir takım eksiklerde kurumlara girişinizde yapılacak oryantasyon eğitimi ile kısmen tamamlanacaktır. Ancak eğitim sırasında almanız gereken temel yetkinlikleri yeterli düzeyde almadığınız takdirde kısa süreli bir oryantasyon eğitimi ile bunun tamamlanması tabiî ki mümkün olmayacaktır.

Yaptığınız iş ne olursa olsun yaşamınızda ahlaka ve meslek etiğine uyun tutum ve davranışlarda bulunmayı prensip edinmelisiniz. Ayrıca hayatın her alanında olduğu gibi sağlık hizmetinde de hukuk kuralları bağlayıcıdır. Yapacağınız işlemlerde hukuka, ahlaka ve etik değerlere uygunluk sürekli olarak öncelikli olmalıdır. Kurumlar müstakil bir organ gibidir. Kurum çalışanlarının kuruma alan güveni, aidiyeti ve sadakati son derece önemlidir. Tutum ve davranışlarınızda kurumun itibarını öncelikli olarak düşünmek zorundayız. Ekibimiz içerisinde görevimizi tam, noksansız ve zamanında yapmak kurumun tüm çarklarının sağlıklı çalışması için büyük önem taşımaktadır. Kurumumuz insan kaynakları bankosuna bıraktığınız CV’leri değerlendirdiğimde aslında meslek yaşamı ile ilgili çoğu şeyi bildiğinizi, buna uygun eğitimler aldığınızı ve yetkinlikleriniz oldukça üst düzeyde olduğunu memnuniyetle gördüm.

“GENÇLER EN BÜYÜK DEĞERİMİZ VE GURUR KAYNAĞIMIZDIR”

Değerli arkadaşlar Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir. Ülkemizin gençleri ise en büyük değeri ve gurur kaynağıdır. Sizlerin mezuniyet sonrası istihdamı konusunda daha çok çaba ve gayret gösterilmesi, bazı branşların bağımsız çalışabilesi konusunda yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Hastanelerde ki tıbbı cihazların bakımına özem gösterilmesi amacıyla daha fazla biyomedikal mezunlarının istihdam edilmesi büyük kısmını döviz vermek suretiyle yurt dışından ithal ettiğimiz cihazların daha uzun ömürlü ve daha verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Ayrıca aile sağlığı merkezlerinde daha çok ebe, hemşire, psikolog, fizyoterapist, diyet uzmanı gibi mezunlarının görev yapması halkımızın sağlıklı olması konusunda önemli katkılar sağlayacaktır. Bu gençlerimizin topluma vereceği hizmet ve katkı alacağı ücretlerden çok daha fazla olacaktır. Hepinize mutlu, başarılı ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.”

Tokat Medical Grup AŞ: Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Bilal Durmaz’a konuşmasından sonra, katkılarından dolayı GOP Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Bozdoğan tarafından günün anlamını belirten plaket sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu