Çorum Siyaset Haberleri

BOĞAZKALE TARTIŞMALARINA YANIT: “BU KONUDA SÖZ SÖYLEYECEK YEGANE KUDRET, BOĞAZKALELİ HEMŞERİLERİMİN İRADESİDİR”

Boğazkale Belediye Başkanı Mesut Ocaklı, son günlerde yaşanan Boğazkale tartışmalarına yanıt verdi.

Ocaklı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Son zamanlarda gerek yazılı ve görsel basında gerekse sosyal medyada güzel ilçemiz Boğazkale’miz ile ilgili nereden icap ettiğini anlamakta zorlandığımız bir tartışma yürütülmektedir.
ŞAŞKINLIKLA İZLİYORUZ
Hem Çorumda bazı çevreler hem de Yozgat’ın bazı çevreleri ve STK’ları bu konuda adeta boy gösterme yarışı içindeler. Bunları şaşkınlıkla ve ibretle takip ediyoruz. Söylediklerinde Boğazkale’mizin bugününe ve yarınına ilişkin bir vizyon yok. Sadece hamasi sözler ile adeta gündem olmaya veya oluşturmaya çalıştıkları çok açık belli oluyor.
Bu konuda söz söyleyecek yegâne kudret, Boğazkaleli hemşerilerimin iradesidir. Eğer bir şeye karar verilecekse ya da bir şey yapılacaksa, bu kararı verecek olan da kararını eyleme geçirecek olan da ancak ve ancak Boğazkaleli hemşerilerim olabilir.
BU İŞLER ZAMAN VE ENERJİ KAYBIDIR
Biz yapılan bu tartışmaları bazı çevrelerinin marazi bir alışkanlığı olarak görüyoruz. Diğer ilçelerimizle hatta bazen köylerimizle ilgili de şahit olduğumuz bir durum. Yıllardır ben değişen bir şey olduğunu da görmedim. Herkes yerinde durmaya devam ediyor. Sonunda herkes yerinde kalıyorsa biz bu tartışmalarla zamanımızı ve enerjimizi kaybetmemeliyiz.
Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy;
“Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar,
Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi.” diyor.
Biz de aynı hataya düşmemeliyiz. Görünen o ki; aynı yanlış tartışma ve yanlış söylemlerle yeni bir doğru arama alışkanlığımız devam ediyor. Hâlbuki tarihi tecrübe iki yanlışın bir doğru etmeyeceğini bize binlerce kez göstermiştir.
Biz Boğazkale ilçesi olarak güzel ilimiz Çorum’umuzun bir ilçesi olmaktan memnunuz. Ama her şeye rağmen bir kez daha tekrarlamak isterim ki her kararın sahibi aziz hemşerilerim olacaktır. Yine bilinmesini isterim ki biz ilçemiz olarak bu arayış ve tartışmaların içinde değiliz.
BOĞAZKALEMİZİ DÜNYA KÜLTÜR BAŞKENTİ YAPALIM
İstenmese de madem böyle bir tartışma başlatıldı, gelin buradan ilçemiz için bir güzel mücadele başlatalım. Bu hususta söyleyecek sözü olan herkesle el ele verelim.
Devletimizin tüm siyasi ve bürokratik kadrolarında bu işe yüreğini koyacak etkin-yetkin, nazı-sözü geçen kim varsa, hangi STK’mız bu işle ilgilenirse Boğazkale’miz için bir olalım, birlik olalım. Boğazkale’miz için “birlikte rahmet ayrılık da azap vardır” düsturunca güçlerimizi birleştirelim.
İşte bunu yapabildiğimiz de Boğazkale’miz için gerçekten bir şey yapmış ve HATTUŞA’mıza gerçek değerini vermiş oluruz. Böylece meselemiz Boğazkale’ye kim sahip olacak sığlığından kurtularak ilçemize hizmet aşkına dönüşebilir.
HATTUŞA’mız UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ’nde yer alan bir antik kenttir. Yapılan her kazı tarihimizi biraz daha geriye götürmektedir. Yüzyılı aşkın zamandır kazı yapılmasına rağmen ancak %10’u kazılabilmiştir. Hititlerin başşehridir. Hatti ve ETİ medeniyetlerinin beşiğidir. Dünyanın ilk yazılı barış antlaşması olan “KADEŞ BARIŞ ANTLAŞMASI” Hitit medeniyetinin bir mirasıdır.
Boğazkale Müzemiz dışında, Çorum Müzesindeki muhteşem zenginlik ve Anadolu Medeniyetleri Müzesinin temel zenginliği bu topraklarının eseridir. Bu açıklamaya sığdıramayacağımız kadar muhteşem bir zenginliğe ve tarihi bir mirasa sahip olan Boğazkale’mizi geleceğe birlikte taşıyalım.
Gelin “ BOĞAZKALEMİZİ DÜNYA KÜLTÜR BAŞKENTİ” yapalım. Hep birlikte bunun uğraşını verelim. İnanıyorum ki; bunu başardığımız da hem çok daha anlamlı bir iş yapmış hem de şehirlerimize ve kendimize karşı tarihi bir görev ifa etmiş olacağız.
Boğazkale Belediye Başkanı olarak şahsımın ve tüm hemşerilerimin yegâne sevdası budur. Biz sadece bu aşkla yanarken bizden habersiz “alalım- almayalım, veririz- vermeyiz” tartışmaları yapılmaya devam ederse bunları da ancak vakit kaybı ve abesle iştigal olarak görür geçeriz.
Şahsım ve Boğazkaleli hemşerilerim adına bu düşüncelerimizi kamuoyuna arz ederiz.

Mesut OCAKLI
Boğazkale Belediye Başkanı”

Benzer Haberler

Başa dön tuşu