Çorum Siyaset Haberleri

BU İDDİALAR ÇORUM GÜNDEMİNİ SARSACAK!

CHP Belediye Meclis Grubu Başkanı Tuncay Yılmaz, yine gündemi sarsacak açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla dikkat çeken Yılmaz, bugünki paylaşımında “ısrarla takipçisi olacağı” konulara yer verdi.

Yılmaz, açıklamasında; “Kafamızı kuma gömerek, dikiz aynasından göz kaçırarak, millete hakaret ederek geçmişin kirli dosyalarının üzeri kapatılamaz. Biz siyasetçilerin en asli görevi geçmişte millete yapılan haksızlıkların hesabını sormak, takipçisi olmak, bugün şehrimiz ile ilgili verilen kararlarda milletimizin menfaatlerini gözetmek ve gelecek ile ilgili verilecek kararlarda çocuklarımızı düşünerek hareket etmektir. Israrla takipçisi olacağımız ve unutturulmasına müsade etmeyeceğimiz konular var. Ortak akılla hareket etmek bu değildir. Ortak akıl şeffaflığı, dürüstlüğü, adaleti, yolsuzluklarla mücadeleyi gerektirir. Biz bu zamana kadar bunlarla ilgili ortak akılla hareket edilecek bir adım görmedik. Son meclis toplantısındaki açıklamalar ve tavırlardan bizim anladığımız ortak akıl diye söylenen ifade oyalama taktiği. Kardeşlik, birlik beraberlik oyalayarak olmaz. Bizde unutmak ve unutturmak diye bir usül yok.
– Belediye Meclis toplantılarının canlı yayınlanması konsunda neden bir adım atılmıyor?
– Belediye ödemelerinin günlük olarak web sitesinden kalem kalem yayınlanması konusunda ısrarla bir adım atılmıyor. Bu konuda kulağımıza gelen bilgiler var. Geçmişte çalışılan birkaç aynı firma ile iş yapılmaya devam ediliyor. Bu firmalar hep aynı isimler ve sayın başkan bu talebimizden kaçınarak kimlere ihalesiz, doğrudan temin usülüyle iş yaptırdıklarını kamuoyundan saklamaktadır. İhaleye çıkılmadan adrese teslim işler bu usül ile verilmektedir. Halen TV19 ortağı firmalara iş verilmeye devam ediliyor mu merak ediyoruz?
– Geçmişin şaibelerini neden sayın başkan sessiz kalarak kapatmaya çalışıyor. İleriye bakabilmemiz için geçmişin hesabını sormalıyız. Kimsenin yaptığı, çaldığı yanına kar kalmamalıdır.
– 2009-2019 yılları arasında dini cemaat ve vakıflara, fetöye Çorum Belediyesi bütçesinden aktarılan para miktarı nedir?
– Belediyeye personel alımlarında akraba ilişkileri, siyasi yakınları, partizanlık ile hareket edildiğine dair geçmişten ve bugünden tespitlerimiz var. Kimlerin, hangi siyasilerin akrabaları, çocukları, ballı kadrolarda çalışmakta. Bunları paylaşacağız.
– Belediyenin büyük ihalelerinin verildiği bazı firmalar hangi belediye idarecisinin ve üst düzey siyasetçilerin akrabaları? Bu ihalelerdeki ihale kırım bedelleri nasıl hesaplandı?
– 2018 sayıştay raporunu sayın başkan sadece işine geldiği yerlerde dikkate alıyor. Sayıştay raporlarında geçen usülsüzlükler ile ilgili bir adım atılmadı. Belediye spor tesisleri konusu geçince usül ve sayıştay raporlarını dayatan sayın başkan diğer usülsüzlükler konusunda neden sessiz kalmakta.
– 2018 sayıştay raporlarındaki müdür atamaları konusunda geçmişte yapılan yanlışların bugünde aynen yapılmaya devam ettiği görülmekte.
– Geçmişte sorduğumuz TV19 ile ilgili iddialar konusunun üzeri kapatılmaya çalışılıyor. Şayet şeffaf olunacaksa tüm bu usülsüzlüklerin üzerine gidilmesi konusunda CHP Belediye Meclis grubu olarak sonuna kadar sayın başkana destek vermeye hazırız.

– Belediye logo ve tabelalarına TC ibaresini sayın başkan neden koyamadı?
– Başkanın yakın dostunun satranç projesine belediyenin ödediği bütçe nedir? (Kamuoyunda zikredilen korkunç rakamlar var. Borç batağında olan belediye bu paraları ödedimi, ödeyecekmi? Bu rakamların ne olduğunun açıklanmasını istiyoruz.
– Stat konusunda uygulanan yanlış hukuki adımlar neticesinde belediyenin kasasından fazladan firmaya ödenecek para miktarı nedir?
– Geçmişin şaibeli iş ve işlemlerini yapmayacağını Çorum Spor tartışmasında söyleyen sayın başkan geçmişin diğer şaibeli konuları hakkında neden sessiz kalıyor ve hala aynı firmalar ile çalışmaya devam ediyor.

Bu milletin hakkını kimsesin çarçur etmesine müsade etmeyeceğiz. Bu saydığımız başlıkları adım adım takip edeceğiz ve sonuçlanana kadar gündeme taşımaya devam edeceğiz.” dedi.

CHP Belediye Meclis Grubu Başkanı’nın bu iddialarına Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın veya Belediye yönetiminin nasıl bir yanıt vereceği ise merak konusu oldu.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu