Çorum'dan Güncel Haberler

BÜYÜKBAŞ HAYVAN ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ UYARI

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan SARI son zamanlarda artış gösteren şikayetler konusunda büyükbaş hayvan yetiştiricilerini büyükbaş hayvanlarda tırnak ve ayak bakımı konusunda uyardı.
Özellikle gerekli bakımları yapılamayan kültür ırkı sığırlarda ayak problemlerinde artış gözlendiğini bildirdi. Bakımı yapılmayan büyükbaş hayvanların enfeksiyon kaptığını ifade eden Sarı, “Hayvanların tırnağı 6 ayda bir olmak üzere yılda 2 kez kesilmesi gerekiyor. Sığırlardaki topallamanın tamamına yakını ayak ve tırnak hastalıklarından kaynaklanıyor.” dedi.
Kapalı ortamlarda sürekli kalan, besi ahırlarındaki hayvanların birçoğunda ayak ve tırnak sorunlarını gördüğünü belirterek, şunları kaydetti: Tırnak bakımı yapılmayan hayvanların tırnakları arasında biriken pislikler enfeksiyona sebebiyet veriyor. Tırnağında enfeksiyon oluşan hayvan ayakta durmakta güçlük çeker. Ayakta duramayan hayvan yemliğe gidemediğinden yeterince beslenemez. Bu durum da hayvanlarda et, süt gibi ekonomik kayıplara neden olur. Topallayan hayvanlarda yem tüketimi azalır, süt ve döl verimleri düşer. Topallayan hayvanlar ağrı nedeniyle yemliğe gitmek istemez. Gittiğinde yem tüketimi için ayakta güçlükle durabilir. Yem tüketimi, süt verimi azalır. Haliyle bu durum ciddi anlamda ekonomik kayıplara neden olur. Bu kayıpların olmaması için sığırların tırnak ve ayak bakımlarının yapılması ve ayak hastalıkları konusunun ciddiye alınması gerekir.” dedi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu