Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokat

Sorun küresel, mücadele ulusal…

Sözün sahibi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ait. Corona Virüs ile mücadelede göz dolduran Bakan Koca, zaman zaman sosyal mecra ve medyada yaptığı açıklamalarla süreci çok iyi yönetiyor. Bu bakımdan bakan Koca’nın alkışı hak ettiğini düşünüyorum.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. İnternet üzerinden de yoğun ilgi gören Fahrettin Koca’nın Google üzerindeki aramaları hızla yükseldi. Fahrettin Koca isminin Google üzerinde arama oranlarının son aylarda hızla yükseldiği görülüyor. Google Trends’teki verilere göre son günlerde Fahrettin Koca araması önemli oranda yükseldi. Aynı şekilde Sağlık Bakanı aramasında da ciddi bir yükseliş gözleniyor.

Türkiye’de alınan erken önlemler, Corona’yı hafife almadığımızı gösteriyor. Doğrusu da budur. Özellikle sosyal mecrada bu konuda paylaşımlarımıza dikkat etmeliyiz. Her duyduğumuzu paylaştığımız takdirde, toplumsal paniğe yol açarız ki, buda Corona Virisüyle mücadelenin dumura uğramasına sebep oluruz. Nerdeyse bütün dünyayı saran bu virüs, belki de insanlık tarihinin karşı karşıya kaldığı en önemli bulaşıcı bir hastalıktır. Tarihte verem, sıtma, zatürre ve şarbon gibi kalıtsal bulaşıcı hastalıkların çıktığı dönemlerde ilaçsız, tedavisiz olarak ölüme mahkum edildiğini biliyoruz.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şu ana kadar pek çok ülkede görülen yeni tip Corona virüsü Türkiye’de de ortaya çıktı. Tüm dünya için bir tehdit oluşturan bu salgının Ülkemizde de görülmesi üzerine güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Corona virüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Hastanın virüsü, Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Bakan Fahrettin Koca, Çin’in Vuhan kentinde 90 gün önce 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip Corona virüsün, başka pek çok ülkeye 1-2 hafta içinde bulaşmasına ve çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye’nin süreçte büyük bir başarı gösterdiğine vurgu yaptı. Bakan Koca, “Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikâyetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır” dedi.

Yeni Corona Virüs Evde İzleme (karantina) Kuralları
Sağlık Bakanlığından alınması gereken önlemler ile ilgili, “Yeni Corona Virüs Evde İzleme (karantina) Kuralları” başlıklı bir paylaşım yapıldı. Paylaşımda, “Son 14 gün içerisinde yeni Corona virüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız. Evden çıkmak zorunda kalırsanız, mutlaka tıbbi maske takın, mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmayın. Evinizde ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın. Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın” uyarıları yapıldı.

Corona Virüs’ün alınan tedbirlerden daha güçlü olmadığı sloganı, korkuları bir nebze olsun giderdi. Ancak, tedbir laftan ibaret kalmamalıdır. Hem kişisel hem de toplumsal sorumluluğumuz vardır. Yani, tedbir en başta kendi canımız ve yakınlarımız başta olmak üzere, yaşadığımız toplumun tümünü ilgilendirmektedir. Hastalıklarla, hassaten Corona Virüsle mücadelede de gereksiz pervasızlıklar ve kabadayılıkların lüzumu yok.

Etiketler