Çorum Kültür & Sanat Haberleri

ÇERKESLERDEN ANLAMLI ETKİNLİK

Çorum Kafkas Kültür Derneği üyeleri "Hantse Guaşe" etkinliğinde biraraya geldi

Çerkeslerin Nart Mitolojilerinde yer alan ve yüzyıllardır sürdürdükleri bir gelenek olan “Hantse Guaşe” etkinliği, Çorum Kafkas Kültür Derneği’nde gerçekleştirildi.

Yağmur duası ritüellerine benzer özellik taşıyan ve kurak zamanlarda yağmur yağması için temennide bulunmak amacıyla gerçekleştirilen “Hantse Guaşe” çocukların hazırladıkları bir oyuncak bebeği bu adete özel bir şarkı eşliğinde ev ev gezdirerek un, tuz, şeker topladıkları ve bu topladıkları yiyeceklerden bir yemek yapıp hep birlikte dua ederken yedikleri bir tören olarak biliniyor.

23 Nisan münasebetiyle de dernek başkanlığını bugün çocuklara devrettiğini dile getiren Çorum Kafkas Kültür Derneği başkanı Nilüfer Hatice Kaya, “Bugün çocuklarımızın hem kültüre ait değerler ile tanışmalarını, hem de birlikte güzel vakit geçirmelerini amaçladık. Çocuklarımıza kültürümüze ait değerleri öğrettikçe hem biz mutlu oluyoruz, hem de onların gelişimlerine katkı sağlıyoruz. 25 Nisan Adige Bayrak günü ile birlikte Hantse Guaşe etkinliğimizi birleştirerek güzel bir faaliyet gerçekleştirmiş olduk. Bu vesileyle tüm tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını da kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Bu etkinliğin kültüre ait geleneklerin yeniden yaşatılması adına umut verici bir etkinlik olduğunu belirten katılımcılar ise biraraya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek dernek başkanı Nilüfer Hatice Kaya ve yönetimine teşekkürlerini iletti.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu