fbpx
Çorum Siyaset Haberleri

CHP: “BELEDİYE MEZBAHANESİ NEDEN ŞİRKETE DEVREDİLDİ?”

CHP Çorum Belediye Meclis Grubu, Belediye Mezbahanesinin BELTAŞ Şirketine devri ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada:

“31 Mart yerel seçimlerinden beri muhalefet partisi CHP Belediye Meclis Grubu olarak sürekli şeffalık ve hesap verilebilirlik çağrısı yapıyoruz. Belediye borçlarının açıklanması, ihalelerde geçmişte yapılan usulsüzlüklerin devam ettirilmemesi, günlük ödemelerin hangi firmalara yapıldığının hergün belediye web sitesinden yayınlanması gibi bir takım yolsuzluk ve usülsüzlükleri engellemeye yönelik taleplerde bulunduk. Lakin…

Belediye yönetimi sürekli hesap vermekten ve şeffaf olmaktan kaçındı. En son belediye meclisinde gündem dışı madde olarak verilen teklifle belediye mezbahanesi BELTAŞ Şirketine devredildi. Bunun apar topar yangından mal kaçırır gibi böyle önemli bir maddenin kamuoyuna net olarak anlatılmadan belediye meclisin toplantısında iktidar partisi oyları ile geçirilmesinin karanlık bir yüzü vardır.

Çorum halkını bilgilendiriyor ve belediye yönetiminin bu adımını demokratik hesap verebilir şeffaf bulmadığınızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu yapılan usülsüzlük ve yolsuzlukların zeminini hazırlayan adımlarda tüm oy veren belediye meclis üyelerinin vebal ve sorumluluğu vardır.

Şeffaflık taleplerimizle köşeye sıkışan, geçmişin hiçbir usülsüzlük ve yolsuzlukları ile sayıştay raporlarına rağmen mücadele etmeyen, soruşturma açamayan belediye yönetimi belediyenin gelir getiren birimlerini şirletlerine devrederek meclis ve muhalefet denetiminden kaçırmak istiyor. Muhalefetin adım adım takip etmesi nedeniyle Belediyede istediği dalavereyi çeviremeyen yönetim bu birimleri şirketlere devrederek tamamen şeffaflık ilkesinden kaçmaya çalışmaktalar. Bu yöntemle gelir, gider takibi ve personel alımları konusunda muhalefetin attığı adımları engelleyerek Çorum halkının parasını daha rahat çarçur etmek ve torpille yandaşlarını işe daha rahat alabilmek için bu yöntem tercih edilmiştir. Bu konuyu yargıya taşıyarak yütütmenin durdurularak bu işlemin iptali konusunda gerekli tüm hukuki yolları deneyeceğimizi duyurur kamuoyunun ve tüm Çorumluların bilgisine sunarız.” denildi.

Başa dön tuşu