fbpx
Tokat Siyaset Haberleri

CHP KONGRELERİ START ALIYOR

CHP Genel Merkezi tarafından 14 Aralık tarihinde startı verilen kongreler Tokat’ta 21 Aralık tarihinde Zile ile başlarken yılın son kongreleri ise 30 Aralık tarihinde Başçiftlik, Reşadiye kongreleriyle tamamlanacak. Yeni yılın ilk kongresi ise 2 Ocak 2020 Perşembe günü Pazar İlçe Başkanlığı kongresiyle başlayacak.

CHP Genel Merkezi tarafından 14 Aralık tarihinde verilen kongre startının ardından Tokat’ta da ilçe kongreleri başlıyor.

2019 YILININ SON KONGRELERİ

Buna göre, 21 Aralık Cumartesi günü Zile İlçe Başkanlığı kongresi saat: 08.00 da Belediye Saray Sinemasında gerçekleştirilecek. Kongrede, ikinci dönem için mevcut Başkan Ali Rıza Bozdemir ve Av.Ali Bozkurt yarışacak.
29 Aralık’ta Sulusaray, Yeşilyurt kongreleri, 30 Aralık’ta ise Başçiftlik ve Reşadiye kongreleriyle 2019 yılının son kongreleri tamamlanmış olacak.

YENİ YILIN İLK KONGRESİ RAKİPSİZ

2020 yılının ilk kongresi 2 Ocak Perşembe günü saat: 09.00 da CHP Pazar İlçe Başkanlığı binasındaHalil İbrahim Doğan başkanlığında gerçekleştirilecek. Başkan Doğan şuan için rakipsiz görünüyor.

BAŞKAN ERGÜN İKİNCİ DÖNEM İÇİNDE RAKİPSİZ

CHP Merkez İlçe Başkanlığı kongresi 4 Ocak Cumartesi günü saat:09.00 da Dedeman Otel de gerçekleştirilecek. Kongrede, 2. Dönem için tekrar aday olan Başkan Ender Ergün ilk dönemde olduğu gibi ikinci dönemde de rakipsiz aday olarak görünüyor.

ERBAA’DA KOCAOĞLU, UZUN ve SELÇUK YARIŞACAK

Erbaa İlçe Kongresi ise 7 Ocak Salı günü saat: 09.00 da Yeşilyurt Düğün Salonunda gerçekleştirilecek. Kongrede, mevcut Başkan Hayri Kocaoğlu, eski başkan Savaş Uzun ve Volkan Selçuk arasında gerçekleştirilecek.

10 Ocak tarihinde ise Artova ilçe başkanlığı kongresi Duran Bakır başkanlığında gerçekleştirilecek.

NİKSAR’DA ÜÇ ADAY YARIŞACAK

Niksar İlçe Başkanlığı kongresi ise 11 Ocak Cumartesi günü saat:10.00 da Niksar TSO Lokalinde gerçekleştirilecek. Kongrede mevcut Başkan Zafer Başar, Tunay Öncü ve Medet Doğanarasında gerçekleşecek.

YENİ ATANAN İLÇELER HAZIRLIKLARINA DEVAM EDİYOR

CHP Genel Merkezi tarafından görevden alınan veya istifa eden ilçe başkan ve yönetimlerinin yerine atamalar devam ediyor. Buna göre, istifalarla yönetimden düşen Almus İlçe Başkanlığına MYK tarafından atanan Zekeriya Bayrak ve Turhal İlçe Başkanı Hasan Yücel Resuloğlu ve yönetimleri genel merkez genelgesine göre 27 Ocak 2020 tarihine kadar seçimlerini tamamlaması gerekiyor.

DOĞAL DELEGELER MERAK KONUSU

Partililerin en çok merak ettiği konular arasında doğal delegelerin kimler olduğu ve kimlerin olamayacağı konusu. Bu konu ile ilgili olarak CHP Genel Merkezi tarafından yayımlanan genelgede net biçimde açıklanmış. İlgili kısımda aynen şunlar yazılmış:
“Tüzüğümüzün 34. ve Kongreler Yönetmeliğimizin 13/2. maddeleri uyarınca, olağan ya da olağanüstü kongrede seçilmiş ilçe başkanı, seçilmiş ilçe yönetim kurulu üyeleri, ilçe çevresindeki partili belediye başkanları ilçe kongresinin doğal delegeleridir.

ATAMAYLA GÖREVE GELENLER DOĞAL DELEGE DEĞİLDİR

Atama yoluyla göreve gelmiş ilçe başkanı ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ilçe kongresinin doğal delegesi değildir (Bu durumdakiler ancak muhtarlık bölgelerinde yapılan ilçe kongresi delege seçimlerinde seçilmiş olmaları halinde, delege olarak ilçe kongresinde oy kullanabileceklerdir).

SEÇİLMİŞLER İL KONGRESİNİN DOĞAL DELEGELERİDİR

Tüzüğümüzün 35. ve Kongreler Yönetmeliğimizin 15/2. maddeleri uyarınca, olağan ya da olağanüstü kongrede seçilmiş il başkanı, il yönetim kurulu üyeleri, il disiplin kurulu başkan ve üyeleri, ilin partili TBMM üyeleri ile il veya büyükşehir partili belediye başkanları il kongresinin doğal delegeleridir.

ATAMAYLA GÖREVE GELMİŞ İL BAŞKANI, İL YÖNETİMİ DOĞAL DELEGE DEĞİLDİR

Atama yoluyla göreve gelmiş il başkanı, il yönetim kurulu üyeleri ve il disiplin kurulu başkan ve üyeleri il kongresinin doğal delegesi değildir (Bu durumdakiler ancak ilçe kongrelerinde il delegesi seçilmiş olmaları halinde, delege olarak il kongresinde oy kullanabileceklerdir).

Seçilmiş il ve ilçe yönetim kurulu ile il disiplin kurulunun yedek üyeleri, asıl üye sıfatını kazanmadıkça doğal delege olmayacaktır (Yedekler doğal delege olarak oy kullanamazlar). Yedek olarak seçilip sonradan asıl üye olan yönetim ve il disiplin kurulu üyeleri ise doğal delegedirler. Ancak; atama ile göreve gelen kurulların asıl üyeleri de yedek üyeleri de sonradan asıl üye olsalar dahi doğal delege olamazlar.

Seçilmiş ilçe/il başkanı ya da yönetim kurulu veya il disiplin kurulu üyesi iken bu görevlerinden istifa eden, görevden alınan ya da herhangi bir nedenle görevden düşenler, bu sıfatları da sona ereceğinden, sonradan atama yoluyla aynı görevlere yeniden gelseler dahi seçilmiş delege olmadıkça il/ilçe kongrelerinde doğal delege sıfatıyla oy kullanamayacaklardır.”

Başa dön tuşu