TokatTokat'dan Güncel Haberler

CHP’DEN CUMHURİYET AÇIKLAMASI

Türk milleti olarak layık olduğumuz en asil yönetim şekli olan Cumhuriyetin 98. yılını en iyi dileklerimle kutluyorum.

Cumhuriyet, çok kan ve gözyaşı dökülerek kazanılan bir İstiklal savaşıdır.

Bir devrimcinin, dâhi bir komutanın, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, halkı ile birlikte kazandığı bir zaferdir.

Cumhuriyet, Doğu’nun Batı’ya karşı zaferidir.
Doğu’yu maddi manevi sömüren Emperyalistlere karşı bir zaferdir!
Cumhuriyet, tarihi tersine çevirendir.

Atatürk diyor ki;
“Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa, kazanılan zaferler kalıcı olmaz”.
Bugün ise ekonomide liyakatsiz, yandaşları koruyan ve dışa bağımlı bir politika izlenmektedir.

Cumhuriyet, bizleri ulusal bir devletin onurlu, özgürce düşünebilen, eşit haklara sahip birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir.
Devlet yönetimini, kişilerin, ailelerin, bir zümrenin yada sınıfın eline bırakmayan Cumhuriyet rejimi, 1923’ten beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturmuş, bireyi yurttaş konumuna yükseltmiştir.

Tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır.

Devletimiz, Cumhuriyetin verdiği güç sayesinde uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, Atatürk’ün getirmiş olduğu ilkelerin izinden ayrılmayarak, dünyanın saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir.

Bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılâplarını koruyup kollamak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.

İşte bugün; bir Millet İradesinden söz ediyorsak, bunun varlığını Cumhuriyet rejimine borçlu olduğumuzu asla unutmamalıyız.

Cumhuriyetin mimarı Mustafa Kemal Atatürk, Vatanın geleceğine ipotek koyan tek adamların hükümranlığına son verip, Aziz Türk Milletinin kaderini kendi ellerine emanet etmiştir.

Cumhuriyet; kimsesizlerin kimsesi olmuş, insanın insana kulluğunu ortadan kaldırmıştır.

Yine unutulmamalıdır ki; Cumhuriyetin temelinde demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti anlayışı vardır.

Cumhuriyetimizin siyasi tarihinde her kim bu ilkeleri benimsemekten imtina edip, tartışmaya açmışsa; tarihin tozlu sayfalarında kendine yer bulmuştur.

Emin olunuz ki; bu Aziz Millet, kurduğu Cumhuriyet ve onun değerlerine sonuna kadar sahip çıkmayı bilecektir.
Kula kulluk devri 98 yıl önce son bulmuştur, Cumhuriyetle hürüz ve sonsuza kadar Cumhuriyetle yaşayacağız.

Kimileri, Milli Bayramlarımızı çeşitli sebeplerle, üstü kapalı bahanelerle unutturmaya çalışsa da, Türk Milletini; Milli ve Manevi değerlerinden koparmak asla mümkün olmadı, olmayacaktır.

Bu Millet, Bayramlarını kutlamayı sonuna kadar hak etmektedir. Zira bu Bayramların arkasında kan ile kazanılmış nice destansı zaferler vardır.

Halkımıza söz veriyoruz; Cumhuriyeti, Cumhuriyetin 100.yılında demokrasi ile taçlandıracağız.

Bu duygu ve düşüncelerle; Vatanın ve Milletin İstiklali uğrunda kan döken Şehitlerimizi ve Gazilerimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarını minnet, şükran ve rahmet ile anıyorum.

Yüce Türk Milletinin “Cumhuriyet Bayramını” bir kez daha kutlarım.

Yaşasın Cumhuriyet…

Benzer Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu