Çorum'dan Güncel Haberler

ÇİFTÇİ ”ÇANAKKALE’DE ŞANLI ORDUMUZ BÜYÜK BİR MUZAFFERİYETE MAZHAR OLMUŞTUR”

Vali Mustafa ÇİFTÇİ 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Çiftçi ”İlli tarihimizin dönüm noktalarından biri 104 yıl önce Çanakkale’de kazandığımız deniz zaferidir. İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif’in, “Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer” diye tasvir ettiği Çanakkale’de şanlı ordumuz büyük bir muzafferiyete mazhar olmuştur.

Tarih sahnesinden silinmek, tarihin nesnesi haline getirilmek tehdidiyle karşı karşıya kalan aziz milletimiz, Çanakkale’de kazanılan deniz zaferiyle planları boşa çıkartmış, dünya tarihinin seyrini değiştirmiştir.

Düvel-i muazzama denilen dönemin emperyalist devletleri, en güçlü ve modern silahlarıyla boğaza yığılıp, topyekûn saldırıya geçmişlerdir. Onbinlerce şehit ve gazimizin, bayrağımıza rengini veren mübarek kanları sayesinde, Anadolu ebedi vatanımız olarak kalmıştır. Merhum Mehmet Akif, Çanakkale Savaşı’nı bu sebeple “Şu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi? diye tarif etmiştir.

Eğer 1915 yılında İtilaf Devletleri donanması Çanakkale Boğazı’nı geçseydi, belki bugün Türkiye Cumhuriyeti diye bir devlet olmayacak, aziz milletimiz de tarih sahnesinden silinip gitmiş olacaktı. Milli birlik ve beraberliğimizi koruyup, barış ve kardeşlik duygusuyla birbirimize kenetlenmediğimiz takdirde, bugün de bu tehlike hâlâ mevcuttur. Unutmayalım ki, su uyur, düşman uyumaz.

Bu şerefli gün vesilesiyle, Merhum Mehmet Akif’in, “ Bedrin arslanları ancak bu kadar şanlı idi” diyerek övdüğü, “bir hilâl uğruna batmayı göze alan güneşlerin” gösterdikleri kahramanlıklarla Çanakkale Deniz Zaferini milletimize hediye eden tüm şühedâyı ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu