Çorum Siyaset Haberleri

ÇORUM BELEDİYESİNDE ASANSÖR SKANDALI

Çorum Belediyesine ait sayıştay raporuna göre;

2018 Sayıştay raporunda 31 Mart öncesi Belediye yönetimi tarafından Asansörlerin Periyodik Bakımının verildiği firma ve işle ilgili usülsüzlük ve karanlık işi yer alıyor.

Sayıştay raporu Bulgu-13 sayfa 29

Sayıştay müfettişlerinin yaptığı incelemelerde, idare sınırları içerisindeki asansörlerin periyodik bakımının
yapılması protokolünün, meclis kararı alnmadan imzalandığı ve protokolde muayene kuruluşundan ücret payı tahsil edilmediği görülmüştür.
Belediye meclis kararı alınmadan ilgili firma ile protokol yapılarak Belediye Başkan Yardımcısı tarafından imzalandığı, protokolün “Asansör Tescil ve Periyoik Muayene Bedeli” başlıklı 7’nci maddesinde idare lehine herhangi bir pay öngörülmediği tespit edilmiştir. Yukarıda yer alan mevzuat hükmü gereğince söz konusu protokolün yapılabilmesi için belediye meclis kararı gerekmekte olup meclis kararı olmaksızın yapılan protokolün söz konusu bu hükmü geçersizdir. Bu nedenle A tipi muayene
kuruluşunun tahsil edeceği periyodik kontrol ücretinin azami %10’una kadar idareye bir tutar belirlenerek belediye meclis kararı alınmalı ve bu karara istinaden yapılmalıdır.

CHP’li meclis üyeleri yaptıkları açıklamada;

Şimdi CHP Belediye Meclis Grubu olarak soruyoruz.

1-) Bu usülsüzlüğe imza atan Başkan yardımcısı kim ve halen görevde mi? Görevde ise bu rapora rağmen neden görevine devam ediyor?

2-) Bu usülsüzlükte geçen ve belediye kasasına girmesi gereken paralar nereye gitti. Bu işin içerisinde herhangi bir vakıf varmı?

3-) Bu protokolü Belediye Meclisinin imzalaması gerekirken başkan yardımcısı neden kendisi imzalıyor? Bu protokolü usülsüz bir şekilde başkan yardımcısının imzaladığından dönemin belediye başkanının haberi varmı?

4-) Bu usülsüzlükten belediyenin uğradığı zarar ne kadar?

5-) Usülsüz olarak protkol yapılan ve başkan yardımcısının kimseye haber vermeden ve meclisten habersiz iş verdiği bu firma kim?

6-) Usülsüz bir şekilde yapılan bu protololün imzalandığı firmanın idare ile herhangi bir yakınlığı, akrabalığı yada ticari bir alışverişi var mı?

Bu sayıştay raporuna rağmen protokolü imzalayan Başkan yardımcısı ile ilgili herhangi bir soruşturma açıldımı yada işlem yapıldımı?

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu