fbpx
ÇorumÇorum GündemiÇorum'dan Güncel Haberler

ÇORUM MİLLETVEKİLİ EROL KAVUNCU’NUN SREBRENİSTA KATLİAMI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

“Srebrenitsa katliamı, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı ve Avrupa’da hukuksal olarak 27 Haziran 2017 tarihinde Lahey Adalet Divanı’nda tescillenmiş bir soykırımdır. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen ve üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen izleri silinmeyen Srebrenitsa hâlâ Avrupa’nın kanayan yarasıdır. 

Dünyanın neresinde yapılırsa yapılsın insanlığa karşı işlenen suç; kimliği, coğrafyası ne olursa olsun hiçbir zulüm, soykırım asla kabul edilemez. Zira masum bir insanı katletmek bütün insanlığı katletmektir. Yeryüzündeki bütün katliamlara, zulümlere dur diyebilmek de bütün bir insanlık için ortak sorumluluktur.

Bu anlayışla dost müttefik Karadağ Parlamentosu, Karadağ Boşnak Partisi’nin girişimi ile 1995’te yaşanan Srebrenitsa soykırımının tanınması ve inkârının cezalandırılmasına ilişkin yasa tasarısını 16 Haziran 2021 tarihinde oylayarak 3/2 büyük bir oy çokluğuyla kabul etmiştir.

Karadağ parlemantosunda kabul edilen bu kararla, Karadağ Srebrenitsa’daki soykırımı şiddetle kınamakta, sekiz binden fazla Boşnak sivilin soykırımda öldüğünü teyit etmekte, Srebrenitsa’da soykırımın varlığının veya azaltılmasının alenen inkâr edilmesini yasaklamakta ve 11 Temmuz’u Srebrenitsa kurbanlarını Anma Günü olarak ilan etmektedir.

Dost, kardeş ülke Karadağ bütün soykırımlar karşısında, tüm insanlığın yapması gerekeni en önce yaparak tarihi bir görevi yerine getirmiştir. Böylesi önemli bir konuya önderlik ettiği ve duyarlılığı için Karadağ devleti, parlamentosu ve halkını tebrik ediyoruz, her birine teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Srebrenitsa soykırımının zehrinin uzunca bir süre bu bölgede dolaşmaya devam edeceği aşikârdır. Ancak ortaya konulan bu net tavır yaşanan trajedinin yaralarını tamamen kapatmasa bile buruk bir huzur verecek, bundan sonra da benzer elim olayların yaşanmaması için örnek bir karar olarak tarihe geçecektir. 

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in savaşın sona ermesinin ardından söylediği; “Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan zulüm, soykırım tekrarlanır” sözleri ve bir masum Boşnak çocuğun annesine sorduğu; ‘Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne’ sorusu hiç bir zaman unutulmamalıdır.

İnsanlık tarihinin en karanlık sayfalarından biri olan Srebrenitsa katliamını bir kez daha lanetliyoruz, hayatını kaybeden masum Bosnalı kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. 

Allah bir daha hiçbir insana, topluma, millete böyle bir acıyı yaşatmasın. 

Erol Kavuncu

Ak Parti Çorum Milletvekili

Türkiye/Karadağ Parlemantolararası Dostluk Grubu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sıradaki Haber
Kapalı
Başa dön tuşu