Çorum Kültür & Sanat Haberleri

ÇORUM’DAN TARİH ÇIKTI

Çorum’da istinat duvarı yapımı için gerçekleştirilen kazıda Bizans’a ait olduğu düşünülen bir yerleşim yeri çıktı

Çorum’un Boğazkale ilçesinde istinat duvarı için açılan temelden Bizans devrine ait olduğu tahmin edilen yer altı yerleşim birimi çıktı.

Çorum’un, Evci Beldesi’nde yağmur suyu nedeniyle çöken bir yolun kenarına belediye ekiplerince istinat duvarı yapımı çalışması başlatıldı. Çalışmalar kapsamında temel kazısı yapan iş makinesinin kepçesi mağara ağzına benzer bir açıklığa takıldı.

Çalışmalar durdurularak Çorum Müze Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğü’ne haber verildi. Çorum Müze Müdürü arkeolog Önder İpek ve beraberindeki yetkililer alanda inceleme başlattı. Alanın giriş kısmını genişletilerek içeri giren yetkililerin ilk incelemesinde, 8 odalı bir yeraltı yerleşkesine ulaşıldı.

Müze Müdürü Önder İpek, milattan sonra 5 veya 10. yüzyıl Bizans Dönemi’ne ait olduğu tahmin edilen yeraltı yerleşkesinin, incelemelerin ardından korunması ve tescillenmesi için çalışma yapılacağını söyledi.

TURİZME KAZANDIRILACAK

Sonraki süreçte de, yerleşkenin turizme kazandırılması için çalışma yapılacağını dile getiren İpek “Yeraltında bulunan bu yerleşkenin yıkılma ve göçme riski olup olmadığı tespit edildikten sonra, can güvenliği riski ortadan kaldırılarak turizme açılabilir. İçeride 8 oda bulunuyor. Çok geniş bir alan. Giremediğimiz birkaç kapı daha var. En büyük oda 13 metre, genişliği yaklaşık 3 metre ebatlarında. Bir odada kandil için yer bulduk. Kesin bir şey söylemek için çalışmalarımız ve incelerimizin bitmesi lazım. Buranın insan eliyle kazılarak şekillendirildiğini tespit ettik. Belki içinde kilisesi de bulunan daha büyük bir yapı ortaya çıkacak” dedi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi            www.facebook.com/groups/yereltarih/

Benzer Haberler

Başa dön tuşu