Mustafa Eker

Çorum’luyu gaza getirmek

Anayasa değişikliği ile Türk tipi Başkanlık sistemi referandumunda Evet Evet diye dolaşıp milletten oy isteyenlerin Yeni milli eğitim müdür ataması ile düştükleri tuhaf,garip ve çelişkilerini anlamak gerçekten zor.
“Başkanlık gelecek Türkiye çağ atlayacak “diyerek çorumlunun karşısına çıkan sayın milletvekili ile aynı okulda çocuklarımız olduğu için karşılaşmış idik.Çalışmalardan yorulmuş bir halde önceden birlikte siyaset yaptığımızdan şahitler huzurunda”Sayın vekilim başkanlık sistemi referandumunda Hayır oyu vereceğim,çünkü bu değişilik ile yasama yetkilerinin önemli bir kısmını yürütmeye(başkana) devrediyorsunuz .Mesela bütçe hazırlama yetkiniz.Yine yerel siyasetteki gücünüzü ve etkinizide devrediyorsunuz.Örneğin yerel yönetici tayin ve yer değişiklikleri.Bu duruma millet hazır değil, zorlanacaksınız dediğimde cevap alamamıştım.
Sonuçta millet sistemi oyladı ve artık başkanlık sistemi yerine oturuyor.Sistem kısaca şöyle çalışıyor. Cumhurbaşkanı bakanı atıyor bakan müdürlerini atıyor.
Burada müdür bakana bakan cumhurbaşkanına sorumlu .Aradaki siyasi unsurlara milletvekili teşkilat gibi diğer aktörlere sorumlu değil.Bu nedenle de onların taleplerine cevap vermek zorunluluğu yok.Amaç yukarıdan aşağıya hiyerarşide kendinden istenen görevleri yapmak.
İşte tam da burada ,Çorum Başkanlık sisteminin gereği çalışma şekli ile yüzleşti.
Ve il milli eğitim müdür ataması ile gerçekleri gördü.
Gerçekler bazen acıdır.Kusura bakılmasın büyük çoğunluk Siyasilerin de büyük katkıları ile bunu oyladı ve kabul edildi.
Şimdi siyasiler ve diğer grupların bu tayin işinde samimi olmaları gerekmiyor mu?
Görevini yapmak için atanmış müdüre görevini yapmasını engellemek ve çorumlu misafirperverliğine yakışmayan bir şekilde, polis çağırma nezaketsizliği yakışıyor mu?
Lütfen samimi ve dürüst olun!
Çıkın ya biz hata yaptık başkanlık sistemi bize uygun değilmiş deyin.
Ya da insanlara sistemin nasıl çalıştığını gücünüzün yetemeyeceğini bundan sonra da benzer şekilde başka il müdürlerin de siyasilerin görüşü alınmadan atanabileceğini çorumluya anlatın.
Gerçekler Acıtır ama itibar kaybettirmez Hakikat yolcularına selam olsun.

Başa dön tuşu