fbpx
Çorum Ekonomi Haberleri

DALGIÇLAR “HASTALIKTAN ARİ”

1998 yılından itibaren Simental Irkı sağmal inekleri ile süt üretimi faaliyetinde bulunan Dalgıçlar Ticaret Limited Şirketi’ne ait işletmenin Hastalıktan Ari İşletme Belgesi yenilendi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı’nın yanı sıra Damızlık Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerinin de katılımıyla verilen Hastalıktan Ari İşletme Belgesi, şirketin Genel Müdürü Veteriner Hekim Abdulmecit BAYRAK’a takdim edildi.

İLK “ARİ KÖYÜ” KURULACAK

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı; Dalgıçlar Ticaret Limited Şirketi’ne ait Dalgıçlar Süt Çiftliği ilimizde ilk Hastalıktan Ari İşletme Belgesi almaya hak kazanan işletmemiz olup kendisi diğer işletmelere örnek olarak Çorum hayvancılığına büyük hizmet etmişlerdir. Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren diğer işletmelerimizin de biran önce Hastalıktan Ari İşletme Belgesi almak için İl Müdürlüğü’müze başvuru yapmalarını talep ediyorum. Ayrıca yakın zamanda İlklerin Şehri Çorum’umuzda Hastalıktan ari işletmelerden oluşan Türkiye’de ilk Ari Köyü ’de oluşturacağız. İşletme anlayışlarından ve üretimlerinden dolayı Dalgıçlar Süt Çiftliği işletmecilerini tebrik ediyorum” dedi.

HASTALIKTAN ARİ NE DEMEK?

Ülkemizde ne yazık ki yaygın olarak, köylerde ve çiftliklerde bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda Tüberküloz, Brusella, Mavidil gibi insan sağlığı ve hayvan sağlığı açısından sakıncalı hastalıklar sıklıkla görülmektedir. Bu hastalıklar halk sağlığı açısından büyük risk teşkil etmektedirler. 2010 yılı itibarı ile Avrupa Birliği ile T.C. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ortak proje başlatarak ülkemizdeki hayvancılığı daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir hale getirmek için Hastalıktan Ari İşletme sertifika programına başlamışlardır. Proje kapsamında, işletmeler 6 ayda bir tam teşekküllü sağlık taramasından geçirilir, bağımsız laboratuarlar tarafından her hayvandan alınan kanlar analiz edilir, tüm sonuçlar temiz çıktığı taktirde işletme “Hastalıktan Ari İşletme Belgesi” almaya hak kazanır ve işletmedeki her hayvan devlet tarafından maddi olarak desteklenir.

Başa dön tuşu