fbpx
Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokatTokat'dan Güncel Haberler

DOKTORUN BİR HİKAYESİ VAR

30 yıldır bilir tanırım. Tokat’a yaptığı eğitim ve sağlık alanındaki yatırımlar, bu uğurda maddi kayıplarına rağmen ısrarlı direnişi; hem takdiri hem de yazının öznesi olmayı hak ediyor. O’nu tanıdığımda CHP Tokat Merkez İlçe Başkanıydı. Aynı zamanda bir MR kliniği vardı. O günden bu güne, ne CHP’den koptu, nede Tokat’a yatırım yapmaktan vazgeçti. Oysa, kimilerinin yaptığı gibi, birikimiyle Tokat’tan gidip mesela İstanbul’da yatırım yapıp çok daha büyük işler yapabilirdi. Çalışmaktan ve üretmekten hiç vazgeçmedi. Birara Tokat Tabipler Başkanlığı da yaptı.

Yakın tarihlerde Türkiye Tabipler Odası Genel Başkanlığına aday olarak görüldü. Daha doğrusu, Odanın genel kurulunda yaptığı efsane konuşmasıyla, etrafını çeviren meslektaşları genel başkanlığa aday olması için önerim destek verdiler. Ama O bunu kabul etmedi. Çünkü O, Tokat’tan kopmak istemiyor ama ülkesiyle ilgili tespit ve önerilerini de bulduğu her zeminde dile getirmeyi canına minnet sayıyordu.

Dr. Bilal Durmaz’dan söz ediyorum. Yani, müktesabatıyla bir hikayesi olan doktorun yılları alan tecrübesi ve çizgisinden bahsediyorum. Az çok, Tokat ve hinterlandında dokunmadığı insan yok gibidir. Hep siyaset ve dünya görüşü olarak içinde yer aldığı CHP olmasına rağmen, beşeri ilişki ve dostlukların da siyasi ideolojisini öncelemedi. Herkesin görüşüne saygılı, herkesin rahatlıkla oturup konuşabildiği bir adamdır, Dr. Bilal Durmaz.

Geçenlerde, Turhal’ın Karkın köyünde bulunan, Yesevi Ocağının kilometre taşlarından Azizbaba’nın anma töreninde kendisine plaket verildi. Plaket verilince anlaşıldı ki, sessiz sedasız bu Yesevi Ocağına önemli katkıları oluyormuş. Bu sebeple, Dr. Bilal Durmaz’a şükran plaketi verildi. Mezhepsel ve etnik ayrımcılık zaviyesinden insan ve toplumlara bakmayan Dr. Bilal Durmaz, bu duruşuyla da herkesi kucaklayan ve güven veren birleştirici bir profili temsil ediyor. Bir doktorun hikayesi ifadesinin altını dolduracak çizgisiyle, elbette siyasette de var olmak istiyor.

CHP’de siyaset yaptı, yapıyor. Tokat’a hizmetini TBMM’de sürdürmek istiyor. Barış ve hoşgörü ikliminin Ankara’da inşasını hedefliyor. Siyasette kalitenin ve hizmet rekabetine dönüşmesini arzuluyor. Dr. Bilal Durmaz, farklı fikir ve projeleriyle, iş insanı olarak yaptığı yatırım ve hizmetlerinin yanına, siyaset yoluyla da Tokat’a hizmeti amaçlıyor. Dr. Bilal Durmaz, siyaseti kazanç kapısı değil, hizmet alanı olarak görüyor. 40 yıllık CHP aidiyetini Ankara’da Tokat’ı temsil etmeye hazırlanıyor. Doğrusu, bunu da hak ediyor.

Cemal İncesoyluer

Başa dön tuşu