Hüseyin Ercan

DOLU TOPLARI ABHAZYA YA GİDİNCE…

Bu gün on dakikadan fazla dolu yağdı. Baharda budadığım asma aşırı hasar gördü.

Şehrin dışından kırsal kesimden henüz haberim yok. Dışarıyı seyrederken ÇERKESK geldi gözümün önüne.
1992 de ilk defa gittim Kafkasya ya. ÇERKESK ten Besleney e götürüyorlar bizi. Şehir den Kuban üzerinden uzun bir köprüyle çıkılıyor. Tatlı bir yokuşla 4 km kadar dümdüz bir çıkış var. Yolun iki tarafında çok düzenli selvi çamlar var. Manzaraya bayılıyorum. Tepede iki üç katlı ev büyüklüğünde beyaz, küre biçiminde oldukça Huylandığım bir yapı var.
1993 tekrar gidiyorum Besleney e. Geçen seneki manzaradan eser yok. Bende bir kasvet bir sıkıntı var. Radar demelerini beklediğim o küre yapının yanından geçiyoruz. Soruyorum bu ne? Meteoroloji ! diyor Agba Valery. Ailemizin damadı. Kendisi ÇERKESK teki (5 bin dönüm ?) cam sera nın yetkililerinden. Burada ki sera Moskova yı besliyor diyor. Bu meteoroloji bu sera için kuruldu, DOLU YAĞDIRMAMAK için diyor. Nasıl yani! şaşkınım !. Bu güne kadar görevini yaptı. İlk defa bu yaşımda (kırklarda) gördüm doluyu dedi. Nasıl olduğunu soruyorum.
Topları ABHAZYA ya SAVAŞA gönderdik doluyu engelleyemedik dedi. Dikkatimi selvi çamlara çekti. Yumurta gibi dolu yağmış. Çamlar budanmış ,dibinden kırdığı dallar ağaç kabuklarını yere kadar soymuş. Bana çöken kasvet sıkıntı bundanmış. Cam seraların tamamı kırılmış. Valery işi bırakmış , örgü makinaları aldı sibirya ya örgüler ördü. Bir kaç yıl sonra onarılan serasına görevine geri döndü.
Moskova izliyor olası dolu bulutlarını. Buraya yağacaksa bu meteoroloji giriyor devreye. Yağış saatini tesbit ediyorlar. Dolu oluşmadan bir kaç dakika veya saniye önce bulutlara toplarla mermi(ler) atıyorlar. Bulut yoğunlaşıyor yağmur yağıyor. Biz dolunun oluşumunu soğuk hava tabakalarıyla açıklarken Valery bunu (Rusça çok katıyor) elektrikle matematikle açıklıyor. Buluta atılan mermiler özel. Bunları sanırım sıradan toplarla atıyorlar. KÇCumhuriyeti 1993 Abhazya savaşında kardeş Abhazya ya meteoroloji toplarıylada(5 bin dönüm cam sera bedeliyle) destek veriyor. O sene buranın insanları ilk defa doluyla tanışıyorlar.
Maykop Ķoşhable ye döndüm. Dolu ya taktım .O tarihte 50 dolara tank satıyorlar. Alabilsem bir mermi mi top mu alacağım. Büyüğüm Vunekoş um Boris(BUBE Ebubeçir)e sordum. Sizinde topunuz varmı oraya gidip görmeliyim diye. Evet dedi bizim top Leşepsinede. Kolayca gidilecek bir yer değil dedi. Leşepsine tepesindeki top Koşhable yi de örtüyor. Tüm arazileri örtecek şekilde dağıtıyorlar yerleştiriyorlar topları.
DOLU TOPLARI ABHAZYA YA GİDİNCE
Öncesini bilmiyorum 1993 ten bu yana 26 sene geçti. Bu bilgiden sonra dolunun hala tabiatı felç etmesi iki kat dokunuyor bana.

Hüseyin Ercan

Başa dön tuşu