Amasya'dan Güncel HaberlerBirkan DemirciÇorum'dan Güncel HaberlerKastamonu'dan Güncel HaberlerKöşe YazılarıSamsun'dan Güncel HaberlerTokat'dan Güncel Haberler
Trend

DÜŞÜNCELERİNİ SÖYLEMESİNE SAYGI

Hepimiz aynı havayı solusak da, sabah aynı güneşle uyansak da, aldığımız aile terbiyesi, eğitimimiz, yaşadığımız toplumun kültür ve örflerinden dolayı aynı pencereden baksak da hayata farklı şeyler görürüz.
İnsanoğlunun en insani fakat insanoğlunun en zor başardığı meziyetlerinden birisidir; “bir başkasının görüşünü söyleme hakkına saygı duymak” Hele de günümüz Türkiye’sinde ne yazık ki bu yapımız daha da kapanık bir hal aldı. Bırakın bir başkasının düşüncesini söyleme hakkına saygı duymayı nerede ise düşüncelerinden dolayı karşıt görüşlü insanlar birbirini öldürecek duruma gelmişler.
İnsanlarımıza bakıyorsun bir kişi kendi düşüncesini doğru yada yanlış bir şekilde dile getirir ise karşıt görüşlü insanlar söylediğinin doğruluğunu yada yanlışlığını dahi düşünmeden linç etme, hakaret etme düzeyinde karşılık veriyorlar. Ya kardeşim insanlık tarihinden bu zamana kadar birileri ortaya bir düşünce atmışlar. Ortaya atılan düşünceler yanlış yada doğru da olsa tartışma konusu haline geldiği için doğrusu bulunmuş. Ama maalesef bizim insanlarımız doğru yada yanlış olması önemli değil benim düşüncemde olmadığı sürece her söylediği yanlıştır mantığı ile hareket ediyorlar. Karşıt düşüncende olabilir karşındaki insan söylediği 10 şeyden 9’uda yanlış olabilir, düşüncesine sende düşüncen ile üslubunca cevap verirsin ama söylediği bir şey doğru ise o zamanda doğru olana doğru demek düşer insan olarak.
Maalesef karşıdaki görüşü küçültmek isteyerek hakaret ederek verilen cevabın altında yatan etken ; kendini yetersiz görme, karşısındakini çekememezlik yada aşırı bilgisizlikten kaynaklıdır. Bilgi ve kültür sahibi bir insan bilgisi ile karşısındakine cevap verir bilgisiz, yetersiz, ezik bir insan ise karşısındakine sesini yükselterek, hakaret ederek cevap verir. Kendinden daha bilgili gördüğü kimse karşısında kendi ezikliğini ve bilgisizliğini karşısındakine hakaret ederek bastırmak ister.
Özellikle son yıllarda hayatımıza giren sosyal medya paylaşımlarına bakıyorsun, bir kişi paylaşım yapıyor karşıt görüşlü insanların bazıları düşünme becerisine sahip olmadıklarından dolayı cevaben ; “sen onu diyorsun da bilmem nerde kim ne yapıyor onu demiyorsun. “ e akıl yoksunu insan onu da sen söyle. Diğer kişi gördüğü yanlışı söylemiş, diğerini de sen söyle doğrular bulunsun. Bir insana hakaret ederek düşüncelerini değiştiremezsin bilakis düşünceleri yanlış dahi olsa yanlışa sarılmasına sebep olursun.
Bu ülke hepimizin ve en önemlisi başkada ülke yok bize. Hep birlikte yaşamayı öğrenmediğimiz sürece de her yaşadığımız sorunda dış güçler arar dururuz.

Birkan Demirci

Benzer Haberler

Başa dön tuşu