fbpx
Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokatTokat'dan Güncel Haberler

DÜZCE KÜLLERİNDEN DOĞMUŞ

Bu deyimi çok seviyorum. Masalların kralı “Zümrüdü Anka Kuşu” için mitolojik hikayelerin en önemli temasıdır: Küllerinden doğmak… Hafızalarınızı yoklayın, Düzce denilince; 1999 depremi gelir aklınıza. Ve bir film şeridi gibi, gazetelerin manşetinde, televizyonların flaş haberlerinde gözyaşı, toz toprak içerisindeki insanlar, acı ile buruşmuş yüzler, gözlere yerleşmiş korku ve kaygının izlerini görürsünüz. Bölgede ki 99 depreminin içindedir Düzce. Hafızalarımızda yer alan bu görüntüler, Düzce’nin de içinde bulunduğu coğrafya, ortak acının merkezinden birisidir. İşte, bir el değmiş, kocaman bir dev üflemiş ve Düzcenin üstüne çöreklenmiş bütün tozlar uçup gitmiş.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 66. Başkanlar Konseyi toplantısı için Düzcedeydik. Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Tayhan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen program tek kelimeyle mükemmeldi. Başkan Erol Tayhan ve yönetimi neredeyse kusursuz bir organizasyona imza attı.
Bu konuda en güzel yazılardan birisi Tarsus Gazeteciler Cemiyeti Başkanından geldi. Başkan Okan Çalışkan’ın yazısı her ne kadar Tarsus Belediye başkanına mektup/ yazı şeklinde olsa da, tespitleri o kadar sahici, o kadar güzel gözlemleri var ki, bu yazımda kısmen alıntı yapmaktan geri duramadım.

İsterseniz Okan Çalışkan’ın yazısından bir paragraf yapalım, sonra devam ederiz:
“Düzce belediyesi bizden çok küçük ama çok büyük bir kent. Nedeni ise muhteşem bir coğrafyası olması. İstese sadece turist icin doğasını açmış olsaydı, inanın gelir için başka bir seye ihtiyacı olmazdı.

Düzce belediyesi “MUTFAK SANATLARI MERKEZΔ diye bir tesis kurmuş. Düzce yöresel yemeklerini beş yıldızlı bir restaurantı andıran tesiste hem yerli hemde yabancı misafirlere sunuyor. Tarsus gibi devasa bir kent adına bu tesisi görünce bir kez daha üzüldüm. Yazık geçen onlarca senelere, verilen emeklere. Belki görmediler yada duymadılar. İşte bu yüzden yazarak iletmek istedim. Düzce Belediyesi bünyesindeki şirket tarafından profesyonel yönetici ve personellerce işletilen bu tesis parmak ısırttı. Neden yöresel çeşidi çok ve bol olan Tarsus şöyle tepede bir yerde böyle bir tesise sahip olmasın.
Not ayrıca bu tesise gelen konuklara, yine belediye tarafından yöresel dans öğretilen çocuklar tarafından yöresel danslar sergileniyor.”

Kalemine yüreğine sağlık Okan Çalışkan başkan. Tabii, bu kaygıları değerli dostum duyuyorsa, Tarsus başkanının da dikkate almasını salık veririm. Mutfak Sanatları Merkezi çok iyi bir fikir. Ancak Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, yıllardan bu yana Tokat mutfağını tanıtmak için en ünlü gastronomi uzmanı televizyon yapımcı ve programcılarını Tokat’ta ağırladı. Bu konuda Tokat çok güzel bir ivme yakaladı.

Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Tayhan’ın organizesinde gerçekleşen Türkiye Gazeteciler Federasyonu 66. Başkanlar Konseyi Toplantısı başarıyla tamamlandı. Usta gazeteci ve TV program yapımcısı Erol Tayhan, deyim yerindeyse kafamızda ki bütün tabuları yıktı bitirdi. Düzce’nin saklı bir dünya cenneti olduğunu Düzce programıyla anladık. Gezi esnasında, TGF Genel Sekreter Yardımcım Semra Şener başkanım, “Düzce’ye bakan eli değdiği çok belli” diyerek, aslında Düzce’de ki büyük değişim ve vizyonu özetledi. Düzce Belediye Başkanı sayın Faruk Özlü’nün AK Parti hükümetinin erken döneminde bakanlık yapmış bir isim. Bakan olduğu sıralar başarılı çalışmalara imza atan Faruk Özlü, Düzce Belediye Başkanı olarak vizyoner bakışını Düzce’de gergef gibi işlemiş.
Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Tayhan ve ekibini tebrik ederken, başta Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü olmak üzere böylesine muhteşem organizasyona katkı veren herkese teşekkür ederim.

Cemal İncesoyluer

Başa dön tuşu