fbpx
TokatTokat'dan Güncel Haberler

EĞİTİMDE SAĞLIK HAREKETİ ‘3 BEYAZ’A KARŞI HAREKETE GEÇTİ

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Eğitimde Sağlık Hareketi Projesi’ ile çocukların daha sağlıklı yetişmeleri noktasında çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Tokat Valiliği koordinesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve TOGÜ Tıp Fakültesi işbirliğiyle “Eğitimde Sağlık Hareketi” kapsamında “3 Beyazın Kullanımı (Un, Tuz, Şeker) Proje Bilgilendirme Toplantısı” programı yapıldı. Programa Vali Ozan Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, eğitimciler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Gaziosmanpaşa Lisesi konferans salonunda düzenlenen programda, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Sayın Ufuk Ünlü, öğrencilere ve velilere un, tuz ve şekerin dengeli kullanımı ile ilgili bilgiler verdi. Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali proje ile ilgili yaptığı açıklamada,  bu proje ile sağlıklı yetişen öğrencilerin okullarında daha başarılı olmalarının amaçlandığını ifade ederek, “Eğitimde Sağlık Hareketi” projesi ile çocukların daha sağlıklı yetişmeleri noktasında çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Murat Küçükali şunları söyledi:

MURAT KÜÇÜKALİ: “UN, TUZ VE ŞEKERİ DENEGELİ VE KARARINDA KULLANACAĞIZ”

“Bugün de 3 beyazın dengeli kullanımı ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıyoruz. Unu, tuzu ve şekeri gerektiği kadar kullanmamız lazım. Bu 3 beyazı gereğinden fazla kullandığımızda sağlığımızı kaybedebiliriz. Yani unu, tuzu ve şekeri kullanacağız fakat dengeli ve kararında kullanacağız. Bu konuda sağlık personellerimiz okullarda öğrencilerimize ve öğretmenlerimize bilgilendirmeler yapacak. Benim öğrencilerimizden isteğim sağlık görevlilerimizden edindikleri bilgiyi evde anne babalarını anlatmaları ve evde 3 beyazın dengeli kullanılmasını sağlamalarıdır. Bu üç beyaz dengeli kullanıldığında hayatın tadı, fazla kullanıldığında ise zehir olur. Bu bilinçle projemizin öğrencilerimize fayda sağlayacağını temenni ediyorum. Bu anlamlı projenin ilimize, bölgemize ve ülkemize yayılmasını ve faydalı olmasını diliyor, projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

OZAN BALCI: “3 BEYAZ KULLANIMINA EVET AMA DÜZENLİ VE DENGELİ KULLANILMALI”

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise yaptığı konuşmada,  “Altını çizerek söylemek gerekirse un, tuz, şeker kullanımına hayır demiyoruz. 3 beyazı düzenli ve ölçülü kullanmalıyız diyoruz. Bu konuda çocuklarımızı erken yaşlarda bilinçlendirmek gerekiyor. Özetle un, tuz şekerin kullanımına evet ama düzenli, dengeli ve ölçülü bir kullanım gerekiyor. Düşünün 1 yıldaki tuz tüketimi günde 14 gram olunca ayda 450 gram yapar, 1 yılda da 5 kilo, 10 yılda 50 kilo, 30 yılda 150 kilo yapar. Bu kadar tuzu yerseniz buna ne kalp dayanır ne damar zaten yani doğal bir sonuç. Şeker için de aynısı geçerli. Dolayısıyla biz un, tuz, şeker kullanımına evet ama düzenli ve dengeli kullanılmalı diyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Balcı ve Milli Eğitim Müdürü Küçükali, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Öte yandan TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2018/19 piyasa döneminde kişi başı yıllık toplam şeker tüketimi 30,5 kg olarak açıklandı. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’nda da günlük kişi başı tuz tüketiminin 10,2 gram olduğuna işaret ediliyor. Ayrıca kişi başı yıllık un tüketimi ise 160 kg olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu