fbpx
Tokat Siyaset Haberleri

ER’DEN DOĞU TÜRKİSTAN AÇIKLAMASI

İYİ Parti Belediye Meclisi Grup Başkanı Erkan Er, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmünü kınayarak, “Soydaşlarımıza yapılan bir insanlık suçudur” dedi.

“Doğu Türkistan da İnsan Haklarına saygılı olmaya çağırıyoruz” diyen İYİ Parti Belediye Meclisi Grup Başkanı Erkan Er, yaptığı yazılı açıklamada, “Doğu Türkistan da yıllardan beri Çin insan haklarını çiğnemekte Uygur Türkleri üzerinde sistematik soy kırım uygulamaktadır” dedi. Er, dün 3200 Doğu Türkistanlı Uygur Türkünün asıldığına dikkat çekti.

Meclis Grup Başkanı Erkan Er, yaptığı yazılı açıklamada, “Çoğunluğu Batılı ülkelerinin oluşturduğu 22 ülke Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması için çağrı yapmıştır.
Mektupta devasa toplama kamplarındaki yasa dışı gözaltılardan ve diğer azınlıkların yanı sıra özellikle de Uygur Türklerini hedef alan yaygın izleme, gözetleme ve kısıtlamalardan derin endişe duyulduğu dile getirildi” ifadelerine yer verdi.

Er, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da zulüm uyguladığını belirten Türkiye Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurları eziyet ettiğine ilişkin ortak mektuba imza atan ülkeler arasında yer almaktadır.Çin’e sesleniyoruz, her milletin kendi inancı kültürü ve değerleri ile yaşaması ilahi ve doğal hakkı olduğu evrensel bir gerçektir. Hiçbir millet birlikte yaşadığı egemen milletin kültür ve inancını/dinini taklit etmeye zorlanamaz.

Bu doğal ve ilahi bir kanundur ve her millet gibi Çin yönetimi de bu evrensel ilahi gerçeğe uymaya ikna ve mecbur edilmelidir. Her milletin kendi inanç ve kültürünü rahatça yaşadığı evrensel insanlık ailesi düzenine bütün insanlık ve devletlerin uyması ile savaşsız bir evrensel düzene geçilebileceğini kamuoyu ile paylaşıyor Çin’i insan haklarına saygılı olmaya davet ediyor, Uygur Türk kardeşlerimize yapılan insanlık dışı baskı ve soykırımın bir an önce son bulmasını istiyoruz. Soydaşlarımıza yapılan bu zulmü şiddetle kınıyor ve lanetliyorum.”

Başa dön tuşu