fbpx
Çorum Gündemi

Erol Kavuncu’nun 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi Kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı Bütçesi Üzerine AK Parti Grubu Adına TBMM’de Yaptığı Konuşma

Bu gün insanlık; savaş, terör, hastalık, bütün dünyayı kuşatan zulüm ve adaletsizlikler sebebiyle çaresizlik ve umutsuzluk girdabında hayat mücadelesi vermektedir.

İnsanlık bir tarafta israf, bencillik ve rehavet; diğer yanda, yoksulluk, sefalet ve sosyal yalnızlık kıskacında sıkışmış durumdadır.

Daha huzurlu bir hayatın inşası için önceliğimiz, gerçek beka meselemiz, ailelerimiz ve genç nesillerimiz olması gerekirken,

Maalesef bu gün; İnsani ve ahlaki değerleri hiçe sayan, aileyi tahrip eden, göz aydınlığımız evlatlarımızı hedef alan türlü tuzaklarla karşı karşıyayız.

Diğer taraftan yaşanan bütün bu olumsuzlukların ve işlenen tüm insanlık suçlarının temelinde de, iman zafiyeti ve inançsızlık yatmaktadır.

Böylesi bir ortamda insanlığa umut olacak yegâne hayat nizamı da, hiç şüphesiz İslam’dır, başka bir kurtuluş reçetesi de yoktur.

Şüphesiz, eşrefi mahlukat olarak yaratılan insanı anlamlı kılan yegane cevher, ruh ve inancın merkezi, imanlı bir kalptir.

İman ve istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ifadesiyle;

‘’İman o cevherdir ki, ilahi ne büyüktür !

İmansız olan paslı yürek sine de yüktür !’’’

Bütün bu gerçekliklerden hareketle, dinin iki temel kaynağı Kur’an ve sünnete dayalı sağlam bilgiyi esas alan, Müslümanların on dört asırlık dinî tecrübesini de ihmal etmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı, ülkemizde bugün toplumsal huzurun en önemli mimarlarındandır.

Bu kapsamda, yurt dışı temsilcilikleri aracılığıyla dünyanın dört bir yanında ve, yurt içinde, Türkiye’nin 81 vilayetinde il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 130 bini aşkın nitelikli personeliyle hizmet etmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bütün camilerimizin yanısıra, aile ve dinî rehberlik bürolarında, diyanet gençlik merkezlerinde, sosyal hizmet kurumlarında, ceza ve infaz kurumlarında, hastanelerde, öğrenci yurtlarında, hayatın her alanında bu anlamda oldukça kıymetli hizmetlere imza atmaktadır.

Ayrıca; 4-6 yaş Kur’an Kursları ve Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içerisinde hafızlık orta okullarında, yüzakı kurumlarımız olarak hizmetlerine devam etmektedirler.

Diyanet İşleri Başkanlığı, zorlu Millî Mücadele yıllarımızdan 1940’lı yılların yokluk, kıtlık, baskı, zulüm dönemlerine; 15 Temmuz FETÖ ihaneti darbe kalkışmasından, içerisinden geçtiğimiz zorlu Covid salgını sürecine kadar hep aziz milletimizin yanında yer almıştır ve almaya da devam etmektedir.

15 Temmuz FETÖ darbe kalkışmasındaki “Ezanları susturan darbelerden darbeleri durduran selalara.” Misyonuyla, imam ve müezzinlerimizin diriliş ve kıyam selalarını unutmamız asla mümkün değildir.

Bugün Diyanet İşleri Başkanlığının varlığı, milletimizin en büyük imkânlarından biridir ve bugünlere kolay gelinmemiştir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK PARTİ iktidarında ülkemiz her yönüyle normalleşirken Diyanet de kendi mecrasını bulmuştur.

Aziz milletimizin göz bebeği Diyanet İşleri Başkanlığını herhangi bir genel müdürlükten farklı görmeyenler, elbette ki gelinen bu durumdan rahatsız olacaklardır. Hâlbuki o eski Türkiye günleri artık gerilerde kalmıştır. Bu aziz milletin çocuklarına 15 yaşına kadar Kur’an öğrenmeyi yasaklayan o zihniyet, ebediyen tarihin çöp sepetine atılmıştır. HAMDOLSUN!

İslam dini, milletimizin en kıymetli müştereği, en vazgeçilmez değeridir. Dinle problemi olanların Diyanetle de problemi olduğunu biliyoruz.

Ancak, şu da çok iyi bilinmelidir ki, dini, dindarları hayatın dışına çıkarmak isteyenlerin kaderi, binlerce yıldır hiç değişmemiş, kendileri hayatın dışına itilmekten kurtulamamışlardır.

Diyanet İşleri Başkanlığımıza, devletimizin, aziz milletimizin desteği tamdır. Din, diyanet, vatan, millet, bayrak düşmanlarına milletin kürsüsünden bir kez daha seslenmek istiyorum … asla başaramayacaksınız … ‘’Netice olarak; Onlar istemeseler de, Allah nurunu tamamlayacakdır.’’

Bu duygu ve düşüncelerle, Yüce Allah’ın Kur’an’da Müslümanlara bir sorumluluk olarak yüklediği iyiliği yaymak ve kötülükten uzaklaştırmak görevini ifa ederken,

Mihrapları imamsız, minberleri hatipsiz ve minareleri ezansız bırakmayan, Sayın Diyanet İşleri Başkanımızdan,

Teşkilatın bütün kademelerine kadar fedakârca görev yapan din gönüllülerine şükranlarımı sunuyor,

2022 yılı bütçemizin hayırlı hizmetlere vesile olmasını diliyor, Meclisimizi ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.

 

Erol KAVUNCU

AK Parti Çorum Milletvekili

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu