fbpx
Çorum Gündemi

Filistinli ‘Kardeş Şehir’ Heyeti Çorum’a Geldi

2020 Ağustos ayı meclis toplantısında alınan kararla Çorum Belediyesi’ne kardeş şehir olan Filistin’in Kalkilya şehrinden heyet, birtakım temaslarda bulunmak üzere Çorum’a geldi. 

Kardeş şehir Kalkilya’dan gelen heyet ilk olarak Çorum Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın,  Kalkilya Belediye Başkanı Dr. Haşim Elmasri, Meclis Üyesi Amid Shrem ve Devlet Temsilcisi Cemal Jubara’nın da yer aldığı heyeti Belediye Binası önünde karşıladı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ziyarette yaptığı konuşmada, “Filistin bizim için çok özel ve önemli bir Coğrafya. Filistin denildiği zaman aklımıza peygamber efendimizin hadisleri ve Kudüs geliyor. Kudüs bizim kalbimiz. Kudüs davasını yeryüzünde savunacak hiç kimse kalmasa bile savunacak bir liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Bizde aynı şuurda ve aynı bilinçte hareket ediyoruz.  Filistin deyince bizim aklımıza, o toprakları savunan Hz. Ömer, Selahattin Eyyubi, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Abdülhamit Han ve Necmettin Erbakan geliyor.   Dolayısıyla biz belediye başkanı olduğumuzda Avrupa’dan ve Asya’dan birçok kardeş şehrimiz vardı. Mutlaka Filistin’den de kardeş şehrimiz olsun istedik. Araştırmalarımız neticesinde Kalkilya’nın çok uygun bir şehir olduğunu gördük. Tüm resmi işlemleri tamamladık. Belediye Meclisimizden kararları çıkarttık, dış işleri bakanlığımızdan onay aldık. Sonuç olarak bugün kardeş şehir müzakerelerini gerçekleştireceğiz. Kardeş şehir protokolünü Karkilya’yı ziyaret ederek imzalayacağız. Bu vesile ile Kudüs’ü bir kez daha görmüş olacağız. Karkilya’daki kardeşlerimiz ve Filistin’deki kardeşlerimiz bizim öz kardeşimizdir.  İnşallah tarihte olduğu gibi Kudüs davası Müslümanların lehine sonuçlanacak. Biz bunu birlikte başaracağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu davanın her platformda, en üst perdeden Kudüs’ün sözcülüğünü üstlenmiş durumdadır. İnşallah netice yine inananların zaferi ile sonuçlanacaktır” diye konuştu. 

Kalkilya Belediye Başkanı Dr. Haşim Elmasri ise, “Türk halkına Filistin’e verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz. Türk kardeşlerimiz Osmanlı döneminden bu güne kadar hep yanımızda oldu. Özellikle Sultan Abdülhamit Han, kendisine para teklif edilmesine rağmen Yahudilere Filistin’den bir karış toprak vermeyi kabul etmedi. Osmanlı Devleti ve Türk halkı sonuna kadar Filistin topraklarını ve Müslümanların hakkını savundu. İnşallah bir gün Filistin yeniden özgürlüğüne kavuşacak. Türk kardeşlerimizle birlikte bu zaferi birlikte kutlayacağız. Bizim devlet başkanımız her zor günlerimizde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a danışıyor ve ondan istediği desteği alıyor. İnşallah hep birlikte zafere ulaşacağız. Çorum ile kardeş şehir olmaktan çok onur duyuyoruz. Sizleri en kısa zamanda Karkilya’ya bekliyoruz. Karkilya sizin ikinci şehrinizdir. Hep birlikte Kudüs’e gidip namaz kılacağız inşallah” dedi.

Ziyaret sonunda Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ve Kalkilya Belediye Başkanı Dr. Haşim Elmasri, karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu