ÇorumHGYD

‘GAZETELERİN CAN SUYU KESİLMESİN’

Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği (HGYD) Başkanı Birkan Demirci, resmi ilan gelirlerinin azalması durumunda yazılı basının can suyunun kesileceğini söyledi.

Demirci, yaptığı yazılı açıklamasında, Yargı Reformu Paketi’nin resmi ilan gelirlerini azaltacağını belirterek, “Özelde yargı ilanlarını, genelde resmi ilanları yük gibi gösteren bürokratik anlayış, konuyu tek boyutlu takdim ederek yanlış bir sonuca varmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Adalet Bakanımızın bu tek taraflı bakış açısının doğurduğu yaklaşımı düzelteceğine yürekten inanıyoruz” dedi.

Demokrasimizin devamı ve gelişmesinin yanında istihdama da önemli bir katkı sunan yazılı basının önemine dikkat çeken HGYD Başkanı Birkan Demirci,“Basın, siyasetçilerimizin sesi, gözü, kulağı ve toplumla buluşmasının yegane aracıdır. Yargı Reformu Paketi’nde öngörüldüğü şekilde bir değişiklik yapılması halinde istihdamda çok ciddi kayıplar yaşanacak, kamu verdiği ilanlar yolu ile oluşturduğu sigorta ve vergi gelirlerinden mahrum kalacak, reklam eşdeğerleri yolu ile ortaya çıkan devasa katma değer yitecektir”diye konuştu.

Basının sadece resmi ilan desteği ile ayakta durmasının zor olduğuna da dikkat çeken Demirci, başta kamu kurum ve kuruluşlar olmak üzere STK, dernek ve sendikaların da yazılı ve görsel basına sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu