Çorum'dan Güncel Haberler

GAZİLER VATAN SEVGİSİNİN SEMBOLLERİDİR

Çorum SMMMO Başkanı Ali Can Doğan, 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Doğan, mesajında; “13 Eylül 1921de, 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı muharebelerinden birisi olan, Sakarya Meydan Muharebesi Zaferinin ardından, 19 Eylül 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e, “MAREŞAL” rütbesi ile “GAZİ” ünvanı verilen Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün şahsında Türk kahramanlığının taçlandığı bir gündür.
Türk milleti asil, yüce ve bağımsızlığı seven bir millettir. Hiçbir şart altında esareti ve kısıtlanmayı kabul etmemiştir ve bu yüzden birçok savaşa girmek durumunda kalmıştır. Cesur Türk milleti, vatanı uğruna savaşmış ve savaşlardan şehit veya gazi olarak çıkmıştır. Türk milleti tarih boyunca kendinden asker olarak bahsettirmiş bir millettir.
Tüm dünya asil Türk askerinin şerefli ve onurlu bir şekilde savaştığını çok iyi bilir. Gaziler ve şehit olan askerler bu ülkenin toprağı, dili, bayrağı, dini ve milli değerleri için savaşmıştır. Bu yüzden bir an bile düşünmeden canını hiçe sayarak savaşmış olan askerlerimize şükran borçluyuz.
Gazilik, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakârlığının yaşayan destanıdır. Gazi ise bu kahramanı yazan destanın adıdır.
Gaziler bu vatan için canı pahasına savaşmış ve sağ dönmeyi başarabilmiş kahramanlardır.
Gazi, vatan sevgisinin sembolüdür. Şehit ve Gazi, toprağı vatan; insanı ulus yapan değerlerdir.
19 Eylül Gaziler Günü; bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür.
Başkomutanımız M.Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygıyla anar, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim.” dedi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu