Çorum'dan Güncel Haberler

HİTİT’DE İLK DERS: “KARANLIK GECEDEN AYDINLIK SABAHA: 15 TEMMUZ”

Üniversitenin Sosyal Bilimler Meslek Yüksek okulunda “Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha: 15 Temmuz” Konulu 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Akademik Açılış Dersi Gerçekleştirildi.

Ethem Erkoç Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa, konuşmacı olarak Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Evkuran katıldı. Programa Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Zekeriya Işık, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programın,  açılış konuşmasını Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Zekeriya Işık yaptı.

Doç. Dr. Işık programın açılış konuşmasında, “15 Temmuz’un doğru anlaşılması, anlamlandırılması ve aktarılmasının çok önemli bir sorumluluk olduğunu” belirtti. Işık, “devletlerin ve toplumların atlattıkları böylesi elim hadiselerin unutulması, gelecek nesillere aktarılamamasının bütün bir millet ve ümmet açısından bedeli ağır sonuçlar doğurabileceğini” ifade etti. 15 Temmuz Gecesi yaşanan  hain darbe ve işgal girişimine karşı milletin canı pahasına şanlı bir  direniş sergilediğini kaydeden Işık, “şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor gazilerimize ise uzun ömürler diliyorum” dedi.
Katılımın yoğun olduğu Akademik Açılış Dersi programına konuşmacı olarak katılan, Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Evkuran “15 Temmuz hain darbe girişimi öncesi, o anda ve sonrasında yaşananların doğru okunması gerektiğinin” altını çizdi.  Prof. Dr. Evkuran “milli birlik ve beraberliğimizi sarsmaya kalkışan bu hain girişime milletin vatanını koruma refleksiyle hep birlikte karşı koyduğunu” kaydetti. Evkuran       “FETÖ’nün milletin, hatta uluslararası bağlantılarıyla bütün bir ümmetin dini ve manevi duygularını istismar ederek bir ihanet projesine dönüştüğünü” kaydetti. Darbeye karışan bir subayın sorgusunda geçen bir ifadeyi hatırlatan Evkuran: “Subaya milletine, devletine ihanet ettin bari FETÖ Terör Örgütü’yle ilgili bildiklerini devletinle paylaş” teklifine karşı Subay “Darbe girişiminde başarılı olamayarak dünyamı kararttım, bildiklerimi anlatarak alacağım bedduayla ahiretimi de karartamam” dediğini bunun bir sapkınlık ve hipnoz hali olduğunu belirtti. Evkuran gençlere “birbirimizi sevmek ve hoşgörüyle kucaklamak zorumdayız” dedi.
Programın sonunda, Hitit Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Zekeriya Işık, Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Evkuran’a katılımlarından ve konuşmalarından dolayı teşekkür ederek, çiçek takdim etti.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu