ÇorumÇorum'dan Güncel Haberler

İÇME SUYUNDA BİR TEHDİT YOK!

Çorum Belediyesi Basın Biriminden içme suyuyla ilgili basın açıklaması yapıldı. Belediye Basın Biriminden yapılan açıklamaya göre; “Sosyal Medya ve çeşitli platformlarda Çorum’un içme suyuyla alakalı içerikler ve yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğümüz, yaşam kalitesini doğrudan ilgilendiren altyapı sistemlerine ve içme suyunun sağlıklı bir şekilde insanlarımıza ulaşması için gerekli yatırımları yapan ve 7/24 esasına göre çalışan bir birimimiz. Çorum Belediyesi olarak hemşehrilerimize kaliteli ve sağlıklı içme suyu sağlanmasıyla ilgili çalışmalarımızı titizlikle sürdürmekteyiz. Şehrimizin içme suyu ihtiyacının yarıdan fazlası (%60) Yenihayat Barajından sağlanmaktadır. Barajlarda özellikle yaz ve sonbahar aylarında aşırı sıcaklardan dolayı termal tabakalaşma ve doğal sirkülasyon meydana gelmektedir.
Yaz aylarında hava sıcaklığına bağlı olarak içme suyunu temin ettiğimiz barajların taban kısmında çözünmüş oksijen değeri azaldığı için baraj tabanında bulunan çökelmiş mangan, suya karışabilmektedir.  Bu sebeple içme suyunun kalitesini artırmak için 9 yıl önce, Türkiye’de ilk defa uygulanan bir sistem olan üstten su alma yöntemi ile hemşehrilerimize su temin etmeye başladık. Bir kaç gün önce sebebi bilinmeyen bir şekilde üstten su alma yapısı dip bağlantısından kırıldığı için ham su, üst seviyelerden değil de alt seviyeden su arıtma tesisimize ulaşmıştır. Bu durum da içme suyunda hafif bir renk değişimine neden olmuş ve durum kontrol altına alınmıştır. En kısa sürede suyumuz berrak rengi alacaktır.
Başkanımız, ilgili başkan yardımcılarımız, su ve kanalizasyon işleri müdürümüz ve müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan teknik ekiplerimiz Yenihayat Barajında incelemelerde bulunmuştur. İçme suyunda renk değişimine neden olan noktaların tespiti kısa sürede yapılmış sonrasında teknik ekiplerimiz, ekipmanlarıyla birlikte renk değişimine neden olan arızanın giderilmesi için gerekli müdahaleyi yapmışlardır.
Su arıtma tesisimize yeniden üst seviyeden su alımına en kısa sürede başlanacaktır. İçme suyumuzun kalitesi, şehrin tamamını temsil eden noktalarda 24 saat yapılan kontrollerle korunmaktadır. İçme suyumuzdan alınan numunelerle suyumuzun kimyasal ve bakteriyolojik analizleri sürekli yapılmaktadır.  Sağlık İl Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı ve Laboratuvar ekipleri de düzenli olarak içme suyumuzla alakalı tahlilleri yapmaktadır. Hemşehrilerimize temin ettiğimiz içme suyu, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliğine uygundur. Yapılan analizler sonucunda içme suyumuzda insan sağlığını tehdit eden herhangi bir unsur söz konusu değildir.”

Benzer Haberler

Başa dön tuşu