fbpx
Çorum Eğitim Haberleri

İNGİLİZCE SOKAĞI Hayata Geçirildi

Açılışını Vali Yardımcısı Tamer ORHAN, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan CANDAN ve Milli Eğitim Müdürü Yakup SARI’nın yaptığı Albayrak İlkokulu İngilizce Sokağı hayata geçirildi.

Kuruculuğunu ve koordinatörlüğünü Albayrak İlkokulu İngilizce Öğretmeni Yasemin TORAMAN’ın yürüttüğü English Street projesi 5 Aralık 2019’da başladı.

Dünya çapında okul eşleştirme programı olan E-Twinning kapsamındaki projeye ilk etapta Azerbaycan, Tunus, Ürdün’den 4 okul; Türkiye’den de farklı illerden 39 okul başvurdu.Ancak okul sayısı sınırlamasından dolayı yurtdışından 4 okul ve ülkemizden de 10 okul ile yola devam edildi.Her okul ,kendi bünyesinde aynı projeyi uygulamaya geçirmiştir.

Projenin amacı; öğrencilerin okulda oldukları süre boyunca sürekli olarak İngilizce kelimelerle karşılaşmalarını sağlamak, bu dili eğlenceli hale getirmek ve öğrencilerin İngilizceye ilgisini artırmaktır.Ayrıca, görsellerle destekleyerek kelimelerin daha fazla akılda kalmasını sağlamak ve dil öğrenimini kolaylaştırmaktır

Çalışma kapsamında proje ortağı okulların ; yabancı dil kelime bilgisini pekiştirecek materyaller ile duvar ve panolarını süslemeleri, internet yardımıyla diğer okullarla fikir alışverişi yapmaları ve öğrencilerin bizzat bu projede görev almaları planladı.

Bu amaçları hayata geçirebilmek için; Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Genç Kızılay ve Genç Yeşilay Gönüllüleri ve Albayrak İlkokulu öğrencileri okul koridoruna İngilizce kelimeler içeren boyamalar yaptılar.Boyama aşamasında bile öğrenciler pek çok kelimeyi öğrenmiş oldu.

Ayrıca farklı sınıflardan İngilizce şarkılar söyleyen korolar oluşturuldu.Proje sınıfı olan 4 D sınıfı ile Süper Kahramanların canlandırıldığı bir İngilizce tiyatro sergilendi.

Önemli noktalardan biri de şu ki, bu uygulamalar hayata geçirilirken hiçbir profesyonel yardım alınmamasıydı.Tamamen gönüllülük esasına dayandığı için ,çalışmalar daha fazla zaman alıcı ve zahmetli bir uygulama gerektirdi.Çok kez haftasonları gönüllüler ile boyama çalışmalarına devam edildi.Öğrenciler tüm boyama faaliyetlerinde aktif rol oynadılar.Tiyatro ve koro çalışmalarına yaklaşık 3 ay kadar çalışıldı.En nihayetinde English Street yani İngilizce sokağı hayata geçirilmiş oldu.

Başa dön tuşu
Bildirimleri Aç    Evet Hayır