fbpx
Çorum'dan Güncel Haberler

İSKİLİP KÖMÜR MADENİ İŞLETMESİ KÖY YOLLARINDAN ŞİKAYETÇİ: “MİLYONLARCA TON KÖMÜRÜ ELLİ YIL ÖNCESİ ŞARTLARINA GÖRE YAPILMIŞ KÖY YOLLARINDAN SEVK ETMEKTEYİZ”

İskilip İlçesi Çomu Köyünde faaliyet gösteren Kömür Maden İşletmesi yetkilileri nakliye konusunda yaşadıkları sorunları sosyal medya üzerinden açıkladı.

Yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlayan işletmenin, 4 yıldır köy yolundan nakliye sağlamasının maliyetlerini artırdığı, bu durumla ilgili verilen sözlerin tutulmadığını dile getirdi. Sosyal medyada yapılan açıklamada:

“İskilip Çomu Köyü’nde kömür maden işletmeciliği yapıyoruz. Devletimize onlarca milyon TL vergi, devlet hakkı, SGK primi, çevre vergisi, KDV, devlet hakkı, köylere hizmet götürme payı, Ozel Idare Payı vs vs ödüyoruz.

Devletin her yıl ormanlarından keserek temizlemek zorunda olduğu binlerce m³ çam maden direğini satın alarak, yine bu yoldan milyonlarca TL bedel ödemekteyiz.
Tabii ödediğimiz milyonlarca TL elektrik bedeli ve zorunlu kaza sigortaları da cabası.

Elbette ki işyerlerimizde çalışan orman köylüsü olmaktan çıkıp maden işçisi olarak ülke ekonomisine katkı sağlayan 400 civarında işçimiz ve binlerce emeklimiz de gurur kaynağımızdır.

İşletmelerimizden sevk ettiğimiz milyonlarca ton kömürümüzü elli yıl öncesi şartlarına göre yapılmış köy yollarından sevk etmekteyiz.

Ülkemizin gelişen şartlarında artan rekabet ortamında nakliyat, maliyet girdilerimizin en başında gelen büyük bir sorundur.

Ülkemize Sibirya’dan 20 dolarlık navlun ücretiyle getirilen ithal kömürler bizimle rekabet edebilirken, biz işletmemizden ilçemiz olan İskilip’e bile kış mevsiminde kömür ulaştırmakta büyük sorunlar yaşamaktayız.
Ki ürettiğimiz ürünlerimiz Adana başta olmak üzere, Niğde, Kayseri, Kırşehir, Çankırı illeri ve diğer ilcelerimize nakledilmektedir.

Yukarıda bahsettiğim kömürlerimizi naklettiğimiz köy yolundan bu günün şartlarında büyük araçlarla (TIRLARLA) nakliye yapmamız imkansız hale gelmektedir.

Oysa serbest rekabete dayalı üretim sisteminde adil rekabet edebilmemiz için yollarımızın nakliyeye uygun olması ön şartlardan biridir.

Tabii işyerimize işçi taşıyan servisler de aynı şartlarda gelip gittiğinden, işçilerimiz kar nedeniyle yolların kapanması sonucu ulaşım imkanlarından mahrum olup, zaman zaman yollarda mahsur kalabilmektedir. Donma tehlikesi başta olmak üzere birçok sorun her gün firmamızın ana sorunu olmakta, kış mevsimi geldiğinde yolları açık tutma mücadelesi firmamızın yönetim kademesinden tüm çalışanlarımıza kadar ekiplerimizin ana mesaisi olmaktadır.

Her yıl yaklaşık 125 bin TL civarında “Özel İdare Payı” ve “Köylere Hizmet Götürme Birliği Katkı Payları” ödediğimiz halde, ödediğimiz bir yıllık bedelin yarısı kadar bir harcamayla bu mağduriyetler giderilebilecekken, yıllardır Özel İdare Genel Sekreterliği’nden bu hizmeti alabilme imkanını bulamadık.

İktidar partimiz olan Ak Parti’nin il ve ilçe başkanlarımız dahil tümünün devreye girmesine, köy muhtarlarının, İl Genel Meclisi Bölge Temsilcileri ve de tüm yöre milletvekille rimiz dahil herkese verilen sözlere rağmen, hizmet alma imkanı bulamadık.

Cimer ve Çorum Valiliği’ne yaptığımız başvurular sonuçsuz kalmış olup, Vali Bey’den iki kez yaptığımız randevu taleplerine, Özel İdare Gn Sekreterliği’ne yönlendirildiğimiz, bu nedenle kurumun bizi arayacağı gerekçesiyle, cevap alamadık.

Tabii ilgili kurumdan da arayan soran olmadı.

Aslında kurum genel sekreteri beyefendi şahsım ve ilgili tüm taraflara yıllardır (4 yıldan fazla) sorunu en kısa zamanda halledeceği sözü verdiği halde kesinlikle konuyu rafta tutmakta ısrar etmektedir.

Verdiğimiz bunca çabanın yolumuzdaki bu küçük sorundan kaynaklanıyor olması bizi de üzmekte olup, sorunu kendi makina parkımızla halledebilme imkanımız elbette vardır.

Ancak yol güzergâhında bulunan hazine arazileri üzerindeki yurttaş talepleri, kamuya ait yolda özel sektör olarak yapacağımız tadilatın cezai müeyyidelerinin bulunması firmamız önündeki caydırıcı etkenlerdir.

Kara kışın kapımızı çaldığı bu dar zamanda konunun acililiyeti nedeniyle dostlarımızın konuyu paylaşmaları en büyük ricamdır.” denildi.

Başa dön tuşu