Birkan Demirci

İŞSİZLİK YOK İŞ BEĞENMEME VAR

” İş var, eleman yok. Türkiye’de gerçek işsizlik oranı söylenen yüzdenin daha altında olduğu inancındayım. Türkiye’de işsizlik değil, kalifiye eleman ve iş beğenmeme sorunu vardır. İş beğenmemekten kaynaklanan sorunu maalesef işveren odaları nedense ortaya koymakta bir çaba göstermediklerinden sürekli olarak işsizlik sorunu varda iş arayanlar iş bulamıyor gibi bir tablo çıkıyor ortaya. Aslında olan işsizlik değil de nasıl iş beğenmeme sorunu varın cevabı ise kalifiye işçinin olmaması sorunu maalesef ki git gide de artan bir sorun olan kalifiye işçi bulamama sorunu ilerleyen zamanlarda ülkemizin en büyük sorunları arasında olacaktır.  Bugün örnek olarak sanayi kesimine gidin herkes kalifiye işçi bulamadığından şikâyetçidir. İş için müracaat edenlerin birçoğunun maaşım ne olacak? Sorusuna karşılık sen ne kadar maaşlık iş yapabilirsin? Sen bu işyerine ne verebilirsin? Bu işte ileriki hedeflerin nedir? Sorusunun cevabı olarak yapacağım iş rahat olsun, masa başında olsun, maaşı yüksek olsun, işveren bana dokunmasın, istediğim zaman işe geleyim, istediğim zaman işten çıkayım, ayrıca işveren sürekli yiğidim aslanım sen bir tanesin demeyi unutmasın cevaplarını alır gibiyiz.

Şimdi birçok kişinin iş arayan yer çokta düzgün maaş veren yer var mı dediğini duyar gibiyim; Tabiî ki de maaş insanların yaşaması için gerekli olan bir metadır ve günümüzde olmazsa olmazdır. Kimseye emeğinin altında ücret ödenmesini kabul etmediğim gibi burada söylemek istediğim; her kez işinin gereği ne ise onu yapmalı çalışmış olduğu işyerine emeğini harcamalı, işyerinde çalışma saatinden 10 dakika az çalışayım ne kadar az çalışırsam o kadar kar düşüncesiyle hareket etmemeli, oturduğum yerden maaş alayım mantığını bırakmalı. Ama maalesef ki günümüzde birçok insan kendilerini geliştirip daha iyi işler yapmak yerine başkalarının kazancından haksız yere kazanmanın derdine düşmüş durumdalar. Eskiden söylenen; düzgün çalış yoksa işinden olursan tehditlerinin yerini maalesef ki uzun zamandır; işimi yapmayım önemli değil benim istediklerimi yapmazsan, bana haklıda olsan söz söylersen nasıl olsa benden sonra çalışacak işçide yok, bende işten ayrılır nasıl olsa işçi arayan yer çok sözleri almış durumdadır.

“Ayrıca; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, herhangi bir mesleği olmayan, işsiz vatandaşlarımızı meslek sahibi yapmak için, çeşitli iş kollarında, ücretsiz, Mesleki Yeterlilik Kursları açmıştır. Böyle kursların açılmış olmasına rağmen ve söylenilen doğru ise bu kadar işsiz var iken, işsiz adayların, beklentiler oranında, bu kurslara kayıt yaptırmadığı gözlenmektedir. Türkiye’deki istihdam sorunu, iş arayanların değil, aslında işverenlerin sorunudur. Bu sorun, sadece ekonomik veriler ile değil, sosyal yönden de çok iyi analiz edilmeli, gereken tedbirler de, vakit kaybedilmeden alınmalıdır. Öğrencilerimiz mesleki liselere yönlendirilmeli, sadece yönlendirilme ile kalmayıp buralardan mezun olacak kişilerin iş bulabileceklerinin bilgisinin de devlet yöneticileri tarafından verilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda bakıldığında işveren sendikalarının ve odalarının da işçi sendikalarının yaptığı 1 Mayıs işçi günü gibi bir işveren günü düzenleyip pankartlarla yasal bir eylem yapmalarının gerekli olduğunu düşünüyorum.

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu