fbpx
Tokat'dan Güncel Haberler

İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programı Düzenlendi

Vali Dr. Ozan Balcı, İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Programına katıldı.

Gaziosmanpaşa Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gaziosmanpaşa Lisesi Müdürü Ramazan Atlı yaptı. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu programda ağıtlar ve marşlar seslendirilerek, kısa tiyatro gösterileri sunuldu.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle düzenlenen ‘‘İstiklal Marşını Güzel Okuma’’ yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Program sonunda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Mehmet Akif Ersoy’un ulusal kahramanlardan olduğunu belirterek, “Mehmet Akif Ersoy ülkemizin ruhudur bir anlamda. Ben bu vesileyle yazdıkları taşıdığı ruh dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy olmak üzere bütün devlet büyüklerimize memleketimize milletimize her alanda hizmet etmiş olan aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Onlara minnettarlığımızı ve şükranlarımı bir kez daha iletmek istiyorum.

Gençler için Mehmet Akif ne anlam ifade ediyor? Dünyada sürekli sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda müthiş bir değişim ve dönüşüm vardır. Şartlar ve zamanın ruhu değişir. Mehmet Akif, Asımın Nesli diye bahseder ya. Asımın Nesli şu demek: Zamanın ruhunu okuyan insanlar demek. Bugünkü zamanın ruhu ne? Aklını kullanan, kalbini kullanan, bilime, kültüre, sanata sevdalı, meraklı insanlar olabilmek. Kendi kültürü ile değeri ile gurur duyabilmek, ancak dünyayı da algılayabilme becerisine sahip olabilmek demektir. Hayallerini gerçekleştirebilmek için şimdiden kendini hazırlayabilen gençler diyebilmek ve bu alanda emek sarf edebilmek. Onun için Asımın Nesli bunu temsil eder. Yüzyıl önceki kavramlarla bugünün kavramlarına baktığımızda, mesela yapay zeka, kendi kendine gidebilen araçlar, nano teknoloji, uzay teknolojisi, biyo teknoloji, geno teknoloji gibi kavramlar bile çok farklı. Dünyanın gidişatı bu merkeze doğru gidiyor. Bizim de ülkemizi sevmemiz demek, çalışkan olmamız demek. Necati Sepetçioğlu diyor ya ; memleketi ve insanı sevmek dağıyla, taşıyla, kurduyla, kuşuyla, deresiyle, tepesiyle hep beraber sevmek ama bu yetmez çalışmak lazım. Bu da yetmez dünyanın gidişatını da algılamak lazım.

Ben gençlerin yerinde olsam. Kendimi geleceğe iyi hazırlarım. Bu dönemde kendinize yaptığınız katkıların semeresini ilerde görürsünüz. Sıkı çalışın derim ben sizlere. Geleceğe iyi hazırlanın. Hayallerinizi gerçekleştirmek için daha çok gayret edin. Ama bunu yaparken de aklınızı kullanmayı, aklınızla beraber kalbinizi kullanmayı ve cesurca kullanmayı da ihmal etmeyin. Memleketinizle, milletinizle, ailenizle gurur duyun. Büyük hayalleriniz olsun her zaman. Mehmet Akif Ersoy’un istediği de oydu her zaman. Büyük hayalleri olmak. Kendinize ilişkin büyük hayalleriniz, daha sonra ailenize, çevrenize daha sonra da bütün insanlığa karşı hayalleriniz ve hedefleriniz olsun. Bunu gerçekleştirirken de çalışmayı karakter haline getirin, çalışkanlık hepinizin sıfatı olmalı.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen GOP Lisesi Müdürüne, öğretmenlerine, öğrencilerine çok teşekkür ederek, başarılar diledi. Vali Dr. Ozan Balcı, Gaziosmanpaşa Lisesinin öğretmenlerine, öğrencilerine kitap hediye edeceğini ifade etti.

Programa Vali Dr. Ozan Balcı, İl Jandarma Komutanı Murat Kınay, protokol mensupları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Başa dön tuşu