fbpx
Amasya'dan Güncel HaberlerCemal İncesoyluerÇorum'dan Güncel HaberlerKastamonu'dan Güncel HaberlerKöşe YazılarıSamsun'dan Güncel HaberlerTokatTokat'dan Güncel Haberler

KAYYIM DEĞİL, YIKIM EKİBİ MÜBAREK!

Turhal Pancar Ekiciler Kooperatifinin hikayesi, magripten maşrıka duyuldu da, bir ilgili ve yetkililer duymadı nedense. Sözgelimi diyorum, bal gibi biliyorlar. Daha önce yazdım. Buranın başkanı Yalçın Bekler görevden alındı. Zaten seçimlerde yaklaşmıştı. Siyaset ve bürokrasi elele verip, derhal 5 kişiden oluşan bir kayyım atadı. Buna da kimse itiraz etmedi.

Kayyım olarak atanan 5 kişi devlet memuru. Beklenen, Turhal Pancar Ekiciler Kooperatifini en kısa zamanda seçime götürecek, çiftçilerden oluşan kooperatif ortaklarının seçeceği başkan ve yönetimine devir yapılacaktı. Aradan birbuçuk yıl geçmesine rağmen, böylesine olağan bir süreç yaşanmadı.

Ne mi oldu? Kayyım Heyeti, seçilmiş yönetim gibi hareket etmeye başladı. Aldı sattı, verdi yerdi derken, ilginç yıkım işleri yaptı. Bunun üzerine, görevden alınan Turhal Pancar Ekiciler Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler, kooperatif ve çiftçilerden oluşan ortakların hakkını hukuk yoluyla arama sürecini başlattı. Mahkemelere davalar açıldı. Nitekim, davaya konu evrakları yazının sonunda yayınlıyorum.

İsterseniz, özetin özeti, kayyımın yaptıklarına şöyle bir göz atalım:

Turhal Asliye Hukuk Mahkemesi’nin, 20 Ekim 2020 tarihli kararıyla, Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi’nde yeni başkan ve yönetimi oluşturacak genel kurul yapılana kadar 5 kişiden oluşan ve sınırlı yetkilerle kayyım ataması gerçekleşti.

Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne ait olan Pazar İlçesinde bulunan “Yaş Sebze, Meyve Tasnif ve Paketleme Tesisi ile Soğuk Hava Deposu’nu” allem kallem edip, bez üretimi için kiraya verdi.

Bu daha başlangıç…

5’li kayyım heyeti, Kooperatife ait olan ve Akçay’daki denize sıfır olan (Balıkesir İli, Edremit İlçesi Çamlıbel Mahallesi 302 ada, 12 parsel) 36.130.15 m2 alanlı dinlenme kampının % 7,5 hissesi olan 2.709,76 m2 arsasını değerinin çok altında satış kararı alır.

Kayyım Heyeti, bir kere almaya satmaya ve yok etmeye başlamıştır. Hızını alamaz ve bilanço şöyle olur:

– Turhal Pancar Ekiciler Kooperatife ait olan, Tokat yolu üzerinde, Bölge Trafik arkasında 22.500 m2 alanda kurulu bulunan ve saatte 25+25 ton yem üretim ve 15 bin ton ham madde depolama alanlı Yem Üretim Fabrikasını,

-Saatte 10+10 ton üretim ve 60 ton ham madde depolama alanlı Arpa Ezme ve Mısır Flake Tesisini

-Saatte 40 ton kurutma ve 20.000 ton depolama (çelik silo) alanlı Mısır Kurutma Tesisini satışa çıkarıldığına dair iddialara Kayyım Heyeti tarafından henüz bir yalanlama yapılmadı.

Bunların dışında, Kayyım Heyeti neden kooperatifi seçime götürmemek için direniyor ve keyfi yönetme azmini sürdürüyor?

Kayyım Heyeti, en kısa sürede kooperatifi seçime götürmek yerine personel almak ve çıkarmak gibi asli görevinin ötesine nasıl çıkabiliyor ve seçilmişlerin yapması gereken iş ve işlemleri atanmış Kayyım olarak nasıl durumdan vazife çıkarabiliyor? Hangi yasal gerekçeyle personel alıp çıkarabiliyor? Bu hukuktan yoksun uygulamaları nasıl yapabiliyor?

Muhterem Kayyım Heyeti Kooperatifin mal varlıklarını satışa çıkaracak kadar gözlerini neden kararttı? Üstelik, aldığım duyumlara göre, üye kaydı silip, yeni üye kaydı yapmak gibi bir paralel yapımı oluşturuyor? Kayyım Heyeti, olası bir Turhal Pancar Ekiciler Kooperatifi genel kurulunda, mesela Yalçın Beklerin karşısına aday olmayı mı düşünüyor?

Kayyım Heyeti, birşey yapıyor ama iki yorum dışında izah bulamıyorum. Eğer yanlış yorumluyorsam, Kayyım Heyetinin yorumunu çok merak ediyorum. Mevzu şöyle ki, kooperatifin mal varlıklarını azaltacak bir şekilde yüklü miktarda neden kredi çekiliyor ve neden kooperatifin varlıkları ipotek ediliyor? Ödenmesi gereken kredi borçları temerrütte bekletilerek neden kooperatif yüklü miktarda faiz yükü ödemek zorunda bırakılıyor? Yorumum şudur: Yukarıda ifade ettiğim gibi, ya Kayyım Heyeti yapılacak seçimde aday olmayı planlıyor ya da genel kurul yapmayı akıllarının ucandan dahi geçirmiyor? Üçüncü bir yorum değil de ikaz, bu milletin malına kimse çökemez. Kayyım Heyeti, Turhal Pancar Ekiciler Kooperatifine çöküyor mu? Bana göre çökmüyor da, şu zamana kadar yaptıklarıyla olağan şüpheli pozisyonuna yol veriyorlar. Bence, şüpheli uygulamalardan derhal vazgeçmeliler.

Bütün dünyayı etkileyen pandemi süreci nedeniyle, ülkemizde de genel kurulların yapılmadığı bir gerçek. Ancak yeni normalleşmeye geçtik. Nitekim, 25 Haziran 2021’ de Burdur Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin seçimli genel kurulu yapılmış, Kayseri’de seçimini tamamlamıştır. Amasya ve Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatiflerinin genel kurulları için de ilana çıkılarak yapılması yönünde izinler alınmıştır.
İyi de, pek muhterem Kayyım Heyeti, Turhal Pancar Ekiciler Kooperatifini ne zaman seçime götürmeyi düşünüyorsunuz?
1- Balık kavağa çıkınca mı? 2-Yalçın Beklerin karşısına bir aday bulunca mı?
3-Kendinizi hazır hissedince mi? Bu üçüncü şıkta;
a) Kendinizi ne zaman hazır hissedersiniz?
b) Bu kayyım işini bırakmaktan mı, dolayısıyla kendinizden mi korkuyorsunuz?
Malum, kayyımın da üstünde nice kayyımlar var. Bu realiteyi unutmayın lütfen…

Söylediğim gibi, yazının sonunda Yalçın Bekler’in soruşturmaya sebep iki tane evrak varakası var. Birisi de 2. Asliye Hukukta görülecek dava. Bu iki evrakta Kayyım Heyetini sıkıntıya sokacağı aşikar. Peki, burada Yalçın Bekler ne yapmak istiyor? Herkes susmuş, koskoca kooperatifin mal varlıklarıyla ilgili olmadık şeyler yapılırken, konuşması gerekenler neden susuyor?

Lafı yuvalamadan söylüyorum, Yalçın Bekler’in hukuksuz uygulamalara karşı tek başına karşı çıkışı ve duruşu vatanseverliktir. Demokrasinin üçüncü ayağı olan basının bu konuda harekete geçmesi ve bu aymazlığın önlenmesi sağlanmalıdır.
Yalcın Bekler burada büyük bir özveri ile görevini yapmış hem cumhuriyet başsavcılığına başvurmuş hem de hukuk önünde hakkını aramak için de davasını açmıştır. Şikayete konu olan hususlar gerçekten çok önemli hususlardır. Fetö sürecinde yapılan bazı kayyım atamalarında devletin ne derece zarara uğratıldığı bilinmektedir.

Kayyımın burada ki görevi devletin yasal prosüdürlerini yerine oturtturmaktır. Kayyım hiçbir şekilde tutupta kendi kafasına göre yakınını işe alamaz yahuddç devletin mallarını fütursuzca satamaz. Bunların hepsi Avrupa insan haklarından döner, yeni parayla devlet milyarlarca lira zarara uğratılamaz. Bunu yapanların derhal görevden alınması, siyasilerinde bu konuda görevlerini yapmaları gerekir.

Kayyım Heyeti, aklı selim’le Turhal Pancar Ekiciler Kooperatifini olabildiğince en kısa sürede seçimli genel kurula götürerek, kararı milli iradeye yani kooperatifin 68 bin dolayında çiftçi ortağına bırakmalıdır.

İŞTE O BELGELER

 

Başa dön tuşu