fbpx
Tokat'dan Güncel Haberler

Kitap Tokat Projesi Kaldığı yerden devam ediyor

Vali Dr. Ozan Balcı, video konferans yöntemi ile basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen E-Basın Toplantısında Kitap Tokat’la ilgili basın mensuplarına açıklamalar yapan Vali Dr. Ozan Balcı, projenin kaldığı yerden devam ettiğini belirtip öğrencilerin kitap okumaya devam etmelerini isteyerek, “Öğrenciler evde kaldıkları süre boyunca okudukları kitapları www.kitaptokat.gov.tr adresine yükleyerek ödül almaya da hak kazanabilecekler.” dedi.

Vali Dr. Balcı sözlerine şöyle devam etti: “Eğitime, bilgiye, bilime dost bir şehir olarak çocuklarımızı geleceğimizin teminatı olarak görüyoruz. Bir taraftan koronavirüs salgınıyla mücadele ederken işlerimizi de devam ettirmeye çalışıyoruz. Çocuklar bizim canımız, ciğerimiz. Onları asla göz ardı etmiyoruz, edemeyiz. Sağ olsunlar velilerimiz de bu koronavirüs ile mücadelede alınan tedbirlere çok iyi şekilde uyuyorlar. Biliyorsunuz Tokat’ı kitabın başkenti yapacağız demiştik. Okulların açık olduğu süre zarfında Kitapla ilgili çok güzel işler yapıyorduk fakat şimdi virüs salgınından dolayı çocuklarımız evlerinde kaldılar. Kitap Tokat projemize biz kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bugün de bir numaralı tanıtımı gerçekleştiriyoruz. Kitap Tokat projesi kaldığı yerden devam edecek. Ana sınıfı çocuklarından ilkokul çocuklarına, ortaokuldan liseye kadar tüm çocuklarımız kitaptokat.gov.tr sitesine girerek sisteme kaydolacaklar. Gönüllü olarak siteye kayıt olup okudukları kitapları buraya yükleyecekler. En etkili biçimde en çok kitap okuyan çocuklarımıza ise koronavirüs salgını bittikten sonra okullarına döndüklerinde ödül verilecek. Çok da güzel ödüllerimiz var. Scooter, bisiklet, spor ayakkabı, kol saati gibi ödüllerimiz olacak. Ayrıca bu etkinliğe katılan tüm öğrencilere de kitap hediye edeceğiz. Bizim buradaki amacımız kitap okuma kültürünü devam ettirmek. Öğrencilerimizin başarılı olmalarını canı gönülden diliyorum. Başta da belirttiğim gibi Kitap Tokat kaldığı yerden devam ediyor.” dedi.

EBA’ya Destek; Yüz Bin Öğrenciyle Yüz Yüze Eğitim

E-Basın toplantısında “Yüz Bin Öğrenciyle Yüz Yüze” Eğitim Projesinin de detaylarını gazeteciler ile paylaşan Vali Dr. Ozan Balcı “Ayrıca yüz bin öğrenciyle yüz yüze diye bir proje daha önce başlatmıştık. Çocuklar bizim her şeyimiz. Şimdi okula gidemiyorlar diye onları sahipsiz bırakamayız. Allah’a şükür Devletimizin ve Milli Eğitim Bakanlığımızın imkanlarıyla EBA projesi yürüyor. EBA’yı desteklemek amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğümüz tüm Tokat’ta değişik bilgisayar programları kullanarak, gönüllülük esasına dayalı olarak bu projeyi başlattı. Bu kapsamda öğretmenlerimiz her gün 2 saat çocuklarla bir araya gelecekler. Burada amaç, çocukların eğitimden kopmamasını sağlamak. Öğretmenlerle çocukların bir araya gelmesi bir şenliktir. Öğrencilerde öğretmenlerini gördükleri için mutlu olacaklar. En azından bağları kopmaz diye düşünüyorum. Bu projeyi de sisteme dahil olan gönüllü öğretmenlerimiz ile yapacağız. Şu ana kadar öğretmenlerimizin yarısı bu işe dahil oldu. Ben gönüllü öğretmenlerimin sayısının daha çok artmasını istiyorum.” dedi.

Etüt Tokat Projesi Youtube Kanalıyla Kaldığı Yerden Devam Edecek

25 bin öğrencinin yararlandığı Etüt Tokat projesinin de Youtube yoluyla devam edeceğini aktaran Vali Dr. Ozan Balcı; “Bildiğiniz gibi bir de Etüt Tokat projemiz devam ediyor. 25 bin öğrencimiz bu projeden faydalanıyordu. Burada da bir Youtube kanalı kuruldu. Etütlere de buradan kaldığımız yerden devam ediyoruz. Çünkü bizim akademik hedeflerimiz var. Tokat’ı 5 yılda ilk 5’e sokacağız. Hedeflerimizden vazgeçmiş değiliz. Etütlerimiz de Youtube kanalı ile devam edecek. Liseye ve üniversiteye hazırlanan çocuklarımıza da bu şekilde destek olacağız.” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler Evlerinde Resim Yapacak

Vali Dr. Ozan Balcı ayrıca çocukların evde kaldıkları sürede resim de yapacaklarını belirterek, resim yarışmasına katılabileceklerini aktardı. Vali Ozan Balcı; “Bir de çocuklarımız bu süreçte resim yapsınlar istedik.

Öğrenciler okullar açıldığında evlerinde yaptıkları resimleri okullarına götürecekler, öğretmenleri de bu resimlerden seçecek ve dereceye giren öğrencilerimize yine ödüller verilecek.” dedi.

Çocuklarımızı Seviyor, Önemsiyoruz

Özetle eğitimle ilgili tüm projelerin kaldığı yerden devam ettiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı; “Kitap Tokat kaldığı yerden devam ediyor. Daha verimli kitap okuyan çocuklarımız okullar açıldığında ödüllendireceğiz. ‘Yüz Bin Öğrenciyle Yüz Yüze’ projemizle de EBA’yı desteklemek için öğrencilerle öğretmenler e-sınıf ortamında bir araya gelecek. Bunu yürütüyoruz. Şu anda öğretmenlerimizin yarısı buna katıldı. İnşallah gönüllü öğretmenlerimizin sayısının artacağını umuyorum. Bildiğiniz gibi akademik anlamsa 5 yılda ilk 5’te olma hedefimiz var. 25 bin öğrencimiz Etüt Tokat’a devam ediyor. Bunu da kurulan youtube kanalıyla devam ettireceğiz. Resim yapma yarışması ile de çocuklarımız ödev yapma, kitap okuma dışında resim de yapacaklar. Okullar açıldığında resim yarışmasında da dereceye giren çocuklarımız ödüllendirilecek. Dediğim gibi çocuklarımızı seviyor ve önemsiyoruz. Bu koronavirüsle mücadele sürecini paniklemeden, korkmadan atlatacağımızı çocuklarımıza söylemek istiyorum. Toplumun bir ferdi olma bilinciyle sorumluluklarımızı yerine getirerek bu süreci atlatacağımıza inanıyorum. Öğrencilerimizden ve velilerimizden tedbirlere riayet etmelerini istiyorum. Çocuklarımızın her zaman yanındayız, onları destekliyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Vali Dr. Ozan Balcı son olarak katılımlarımdan ve desteklerinden dolayı basın mensuplarına teşekkürlerini iletip çalışmalarında başarılar dileyerek basın toplantısını noktaladı.

Başa dön tuşu